הלהקה משחזרת: "היו יריות במשך 15 דק' - והפסקה"

חברי הלהקה האמריקנית "Eagles of Death Metal" התייצבו לריאיון ראשון לאחר הטבח במועדון הבטקלאן בפריז במהלך הופעתם. בקול רועד וגרון חנוק סיפרו חברי הלהקה על רגעי האימה, בהם צפו במעריציהם נטבחים מול עיניהם: "היו יריות במשך 10-15 דקות, ואז הפסקה. נשמנו לרווחה - ואז זה היה מתחיל מחדש"

שחזור מצמרר מרגעי האימה: חברי הלהקה האמריקנית "Eagles of Death Metal", שבמהלך הופעתם במועדון הבטקלאן אירע הטבח בפריז, שיחזרו לראשונה את רגעי האימה. בריאיון נרגש לרשת VICE NEWS האמריקנית תיארו בקול רועד כיצד פרצו המחבלים למקום ופתחו באש לכל עבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו להקת מטאל, קשה לגבור עלינו מבחינת ווליום - וברגע שנשמעו היריות ידעתי שמשהו לא בסדר", נזכר ג'וליאן דוריו, מתופף הלהקה. במבט כואב שיחזר את הצעדים הבאים: "קפצתי מהכיסא שלי, ואז הרחתי את אבק השריפה. ראיתי את הדבר אולי הכי נורא בעולם: שני אנשים בקדמת הבמה, פשוט יורים ללא הפסקה באנשים".

"היורה ניסה לסובב אלי את הרובה, אבל נתקע במשקוף"

סולן הלהקה ג'סי היוז ניסה ברגעים הראשונים למצוא את חברתו, טיוזדיי. "לא ראיתי אותה לצד הבמה אז טיפסתי לחדר ההלבשה, וכשפתחתי את הדלת למסדרון ראיתי את היורה מולי", סיפר בגרון חנוק, "הוא ניסה לסובב את הרובה לכיווני אבל הוא נתקע במשקוף, והספקתי לסגור את הדלת. חשבתי לעצמי 'פאק, אני חייב לצאת מפה' אבל לא ידעתי מה לעשות כי עדיין לא ראיתי את טיוזדיי. עד שלא שמעתי את הקול שלה והבנתי שהיא בסדר הייתי קפוא". 

הלהקה בהופעה, רגעים לפני התקיפה (Daily Mail)
עוד סיפר היוז כי מספר אנשים התחבאו מפני המחבלים בתוך חדר ההלבשה של חברי הלהקה. "הרוצחים הצליחו להיכנס לשם - הם הרגו את כולם, חוץ מילד אחד שהתחבא מתחת למעיל העור שלי", שחזר הסולן. הבאסיסט מאט מקג'נקינז היה עם מעריצים אחרים בחדר סמוך: "אחת הנשים לא הפסיקה לדמם, ולא ידענו מה לעשות חוץ מללחוץ על הפצע ולנסות לעצור את הדימום - זה היה בכל מקום", שיחזר.

"היו יריות במשך 10-15 דקות רצופות, כשהן פסקו, נשמנו לרווחה - ואז הן התחילו מחדש", המשיך מקג'נקינז, "בהמשך שמענו פיצוץ. לא ידענו מה קורה. באיזשהו שלב התחילה הצפה בחדר, הכל התמלא מים שהתחילו לזלוג מחוץ לחדר וחששנו שזה יעורר את תשומת ליבם של הטרוריסטים לזה שיש חדר למעלה ושיכולים להיות בו אנשים".

"עמדתי לדחוף את דלת הזכוכית - ואז פגע בה קליע והיא התנפצה"

טכנאי סאונד של הלהקה שון לונדון, שנכח גם הוא באירוע, היה גם הוא עם מעריצים במתקפה. "היורה חשב שמתתי כנראה, כי צנחתי לרצפה במהירות וסביבי היה המון דם", הסביר, "הוא לא הפסיק לירות לרגע, וצרח בקולי קולות 'אללה הוא אכבר'". כששמע שהיורה שינה כיוון, מיהר עם כמה הממעריצים לכיוון היציאה - אז הבחין בהם אחד היורים. "עמדתי לדחוף את דלת היציאה, העשויה מזכוכית, כדי לצאת ורגע לפני היא פשוט התרסקה כי פגע בה קליע. מיהרנו לצאת דרך הדלת השבורה, כשאנחנו דורכים מסביב לגופות בדרך".  

לדברי חברי הלהקה האמריקנית, מספר מהמעריצים שהצליחו להינצל נותרו בחיים לאחר שהעמידו פני מתים ובכך הטעו את המחבלים. הם הסבירו את מספר הנרצחים הרב בטוב ליבם של הצופים: "הסיבה העיקרית לכך שכל כך הרבה נרצחו היא שהרבה אנשים פשוט לא היו מוכנים לעזוב את חבריהם".

במתקפת הטרור המשולבת בפריז, שהתרחשה בשישה מוקדים ברחבי העיר, נרצחו 130 בני אדם ועוד מאות נפצעו. מועדון הבטקלאן שבו התרחש הטבח היה המוקד המדמם ביותר באותו ערב, כשלפחות 89 בני אדם נטבחו בו. חברי הלהקה האמריקנית שהיו על הבמה בזמן שהירי החל, נמלטו אל מאחורי הקלעים - אך גם לשם הצליחו המחבלים להגיע. למרות שהצליחו לשרוד את המראות הקשים מאותו ערב לא ישכחו לעולם.