מורה יהודי נדקר במרסיי: "נופפו בדגל דאע"ש ודקרו 3 פעמים"

מרסיי, צרפת: שלושה אלמונים תקפו בסכין את ציון סעדון (57), מורה יהודי, ופצעו אותו בינוני. "הדוקרים הציגו לו תמונה של המחבל מטולוז וקראו לעברו קריאות אנטישמיות; אחד מהם לבש חולצה של דאע"ש"

פיגוע דקירה בצרפת: ציון סעדון, מורה בבית ספר יהודי בעיר מרסיי, הותקף הערב (רביעי) על ידי שלושה אלמונים ונפצע. על פי הודעת מפקד המשטרה המקומי, שלושה בני אדם פצעו את המורה בעזרת סכין. סעדון בן ה-57 פונה לטיפול רפואי, ומצבו הוגדר כקל עד בינוני והתובע המקומי הודיע כי חייו לא בסכנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוחות משטרה רבים הוזעקו לזירה, והרקע למעשה נבדק - יחד עם הקשר בין התקיפה לבין גל הטרור בפריז. על פי אחד הדיווחים, התוקפים השמיעו קריאות אנטישמיות. גורם במשטרה המקומית הבהיר: "עושים מאמצים נרחבים לאיתור כל התוקפים".

סעדון ותלמידיו

לאחר הערכת מצבו של סעדון הפצוע, שפונה לבית החולים הצבאי בלוורן, מצבו מוגדר קל עד בינוני. רב בית החולים, הרב ארי סמון, הוקפץ מביתו ועדכן כי סעדון שוחח איתו. "היה ליהודי נס בזמן הפיגוע, לאחר שרכב משטרה היה בסמוך וכתוצאה התוקפים ברחו וכעת כוחות גדולים עורכים חיפוש אחריהם". רבה הראשי של צרפת, הרב חיים קורסייה, עודכן בפרטי האירוע ע"י מושל מרסיי שאמר לו כי המשטרה תפעל לתפוס את התוקפים.

"לאחד המפגעים הייתה חולצה של דאע"ש"

קרולין פוזמנטיר, סגנית ראש העיר מרסיי והאחראית על המשטרה, אמרה כי מדובר ב"בחור יהודי חובש כיפה שנדקר בבטן וברגל על ידי שלושה מפגעים ממוצא ערבי, ככל הנראה רכובים על גבי קטנוע".

עוד נמסר כי סעדון מלמד היסטוריה וגאוגרפיה בבית ספר היהודי "יבנה" בעיר. פוזמנטיר הוסיפה כי הוא "נפגע ככל הנראה ביציאה מבית ספר: הם קיללו אותו בקללות אנטישמיות. אחד המפגעים היה עם חולצה עליה דגל דאע"ש".

צבי עמר‎, ראש הקהילה היהודית במרסיי, סיפר לחדשות 2 Online על האירוע: "הוא רב שלא מכהן כרב, בשנות החמישים לחייו, משמש כמורה בבית ספר יהודי  וגם אחראי על הנוער בקהילה שלנו. הוא עם זקן וכובע ועם כיפה. רואים מיד שהוא יהודי , יש לו את כל הסימנים".

עמר הוסיף כי המורה נמצא בטיפול נמרץ: "שלושה רעולי פנים ערבים הראו לו את התמונה של מוחמד מראח, שהרג את היהודים בטולוז -  הוא נכנס אז לבית הספר היהודי והרג שלושה צעירים. הם הראו לו את התמונה שלו, התחילו לקלל אותו והתחילו לאיים עליו".

בשלב זה, הוסיף עמר, התוקפים "הוציאו את הדגל של דאע"ש, דקרו אותו שלוש פעמים , בבטן ביד וברגל". לדבריו, המשטרה והמושל של העיר עדכנו את הקהילה היהודית בפרטי התקיפה. על התחושות בקרב הקהילה אמר: "יש פה פחד, אין מה להגיד. אני עשיתי שבת בפריז וראיתי איך הרחובות ריקים לגמרי, אנשים פשוט מפחדים להסתובב. מרגישים שכיהודים נשקפת לנו סכנה גדולה יותר. אנחנו כיהודים בקו הראשון".

בשבוע שעבר: חרדי הותקף במילאנו

שליח קק"ל במרסי, מיכאל אדרי, מסר לחדשות 2 כי "זה מספר ימים שכל המוסדות היהודיים במרסי זכו לתגבור אבטחתי, ובמיוחד ניתן דגש על בתי הספר. התלמידים עצמם זוכים לשיחות מצד אנשי מקצוע ומחנכים, מתוך כוונה להוריד את מפלס הלחץ. דווקא אירוע כזה, למרות כל מערכי ההגנה - בוודאי לא יוסיף שקט בקהילה".

לדברי אדרי, כבר הערב דנים ארגונים יהודים במרסיי על מפגש חירום על מנת לבחון את המצב החדש ואת דרכי ההתמודדות שעוד נותרו. "זה לא צחוק, מרסיי היא העיר בעלת האוכלוסיה המוסלמית הגדולה באירופה ביחס לתושביה", הסביר.

בשבוע שעבר נדקר גבר יהודי חרדי כבן 40, ככל הנראה על ידי אישה מוסלמית, מחוץ למסעדה כשרה בעיר מילאנו - סמוך לבית ספר יהודי. הפצוע פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ומצבו מוגדר קל-בינוני. דווח כי אישה לבושה בקפוצ'ון התנפלה על הגבר, שעשה את דרכו לביתו, מחוץ למסעדה "כרמל" ודקרה אותו 9 פעמים בפניו ובחזהו. לאחר מכן נמלטה ועל פי חלק מהדיווחים היא נעצרה על ידי כוחות המשטרה.

שמואל גנון, עד ראייה, סיפר כי חזר מבית הכנסת ושמע צרחות של אדם שנאבק על חייו: "בעוד 40 שניות היו גומרים אותו", אמר גנון. על פי עדותו הדוקרת באה בנחישות רבה לדקור כשהיא מלווה בשני משתפי פעולה שעודדו מאחור. "צרחתי ורצתי אליה והדוקרת נעלמה מהמקום", סיפר גנון, "קלטתי שהפצוע הוא אחד משלנו, חבדניק, אני מכיר אותו בפנים", הוסיף. לדבריו הפצוע נדקר בפניו ובמותניו והיה בהכרה כשמצא אותו, "הוא יצא יחסית בזול", תיאר גנון את שראה.