פוטין לאובמה: "מודאג מתקיפות ישראל בסוריה"

פוטין ואובמה נפגשו לראשונה מזה שנתיים - והתקשו להגיע להסכמות לגבי סוריה. הנשיא הרוסי הצהיר כי הוא "שוקל הצטרפות לתקיפות נגד דאע"ש", אך הבהיר כי לא ייתן יד להדחת אסד. גם לישראל שמר פוטין מסר תקיף

למרות הפגישה, המחלוקת בין ארה"ב ורוסיה ממשיכה להיות גלויה: בתום פגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הודיע הלילה (בין שני לשלישי) נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי ארצו שוקלת להצטרף לתקיפות האוויריות נגד ארגון הטרור דאע"ש, אך הבהיר כי לא יישלח כוחות יבשה לסוריה ולא ייתן יד להדחת אסד מהשלטון. למרות הפגישה עם נתניהו בה סיכמו השניים על תיאום המהלכים בגזרה, פוטין הביע דאגה מהמשך הפעילות הצבאית הישראלית נגד סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פגישתם הראשונה מזה שנתיים של אובמה ופוטין שהתקיימה בניו יורק על רקע עצרת האו"ם, ארכה כשעה וחצי ועסקה בעיקר במשבר בסוריה. פוטין התייחס בנאומו גם לישראל ואמר כי יש לכבד את האינטרסים שלה בכל הנוגע לסוריה, אך הביע דאגה מתקיפות ישראל בשטח סוריה - שהאחרונה מביניהן בוצעה ביום ראשון, בתגובה להמשך זליגת הירי מסוריה לישראל.

"אנו שוקלים להצטרף לתקיפות האוויר של הקואליציה הבינלאומית נגש דאע"ש בסוריה ואיננו פוסלים דבר", אמר פוטין לאחר הפגישה אותה כינה "מאוד יעילה וכנה". עוד העביר פוטין ביקורת על ארה"ב בנושא המחלוקת בין המדינות בנוגע לפתרון המשבר בסוריה, ואמר כי "רק העם הסורי יחליט על גורלו של אסד, לא אובמה ולא המערב".

מוקדם יותר היום נאם נשיא ארה"ב באו"ם ואמר כי חייב להימצא פתרון למשבר בסוריה שלא יכלול את בשאר אסד. בדבריו, טען אובמה כי אסד אינו יכול להיות חלק מהסכם שיסיים את הסכסוך רווי הדמים. "ארצות הברית מוכנה לעבוד עם כל מדינה כולל רוסיה ואירן כדי לפתור את העימות, אבל עלינו להבין שאי אפשר להמשיך בסטטוס קוו", הסביר.

"צריך לזכור איך זה התחיל - אסד הגיב למחאה שקטה בדיכוי אלים ובהריגת חפים מפשע. דרושה פשרה לסיום הקרבות אבל צריך ממשלת מעבר שאסד הוא לא חלק ממנה ושלטון שמכיר בזה שדרוש סוף לכאוס כדי לתת לסוריה להיבנות מחדש", הוסיף.כשעתיים אחרי אובמה עלה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לדוכן הנואמים וענה בנאום תקיף לטענותיו של אובמה נגד אסד. פוטין, שארצו הגבירה לאחרונה משמעותית את מעורבותה בלחימה בסוריה, אמר שזאת תהיה טעות עצומה לא לשתף פעולה עם ממשלת סוריה במלחמה בדאע"ש.

"אף אחד חוץ מאסד ומהמיליציות של הכורדים לא באמת נלחם בארגון המדינה האסלאמית ויתר ארגוני הטרור שפועלים בסוריה", אמר נשיא רוסיה.