משבר הפליטים: 11 טבעו למוות

גופותיהם של לפחות 11 מהגרים נמשו היום ממימי הים התיכון, לאחר שטבעו בדרכם לאי היווני קוס. אמש הצליח הצי הנורווגי להציל מאות מהגרים נוספים שעשו דרכם מלוב לאיטליה. במקביל, אלפים נותרו חסרי אונים בתחנת הרכבת בהונגריה ודורשים: "אפשרו לנו להגיע לגרמניה"

משבר הפליטים באירופה נמשך: לפחות 11 מהגרים, ככל הנראה סורים, טבעו למוות לאחר ששתי סירות שבהן שטו שקעו בדרכן מדרום מערב טורקיה לאי היווני קוס. על פי הדיווחים, בין ההרוגים גם שלושה ילדים ואישה אחת. בסוכנויות הסיוע הבינלאומיות מעריכים שמדי יום מסכנים כך את חייהם לפחות 2,000 בני אדם, שמנסים לעשות את דרכם מטורקיה לאי היווני, בתקווה להגיע ליבשת אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רק ביממה האחרונה הצילו כוחות אנשי הצי הנורבגי 800 פליטים בים התיכון, גברים נשים וילדים משורה של מדינות אפריקה - ניגריה, גאנה, סנגל וחוף השנהב. לפחות 300 אלף פליטים ומהגרים חצו את הים התיכון רק מתחילת השנה, מהם 2,500 שלא שרדו את המסע. בשנה החולפת לשם השוואה, טבעו למוות בים התיכון 3,500 מהגרים.

ישנים רחובות, הונגריה הבוקר (רויטרס)

במקביל, גם בהונגריה נמשך המשבר: שם לפחות 3,000 מהגרים ממתינים למעלה מיממה באיזור תחנת הרכבת בבודפשט בציפייה להזדמנות לעלות על רכבת מערבה - לגרמניה. בתחנה "קלטי" הממוקמת במזרח הבירה ההונגרית דורשים הפליטים מוכי הגורל לפתוח את שערי התחנה ולאפשר להם לעלות על הרכבות - לאחר שאמש הוחלט לאסור עליהם את הנסיעה.

מחכים לפתיחת התחנה (רויטרס)

בממשל ההונגרי טוענים כי על-פי חוקי האיחוד האירופי, לא ניתן לאפשר תנועה בשטחי היבשת למי שאינם מחזיקים במסמכים המתאימים. משכך, הפליטים נאלצים לעת עתה לישון ברחבי העיר, כשמתנדבים מספקים להם מזון, בגדים ואף תרופות במקרה הצורך.

מסלול הגירה המוני דרך הבלקן (רויטרס)

מתחילת השנה הגיעו להונגריה 150,000 מהגרים, רובם במסלול הגירה המוני דרך הבלקן, ובמדינה מזהירים כי עוד מיליונים בדרך. כדי להתמודד עם שטף הפליטים והמהגרים יכנסו היום שרי ההגנה מרחבי אירופה ישיבת חירום מיוחדת כדי לגבש מדיניות קליטה, וכן כדי לתכנן כיצד ישמרו על ביטחון מעברם של הפליטים והמהגרים אל ובתוך היבשת.