מסמך מקורי מאושוויץ-בירקנאו התגלה בבי"ס תיכון

במסמך שנכתב על דף מצהיב ושהתגלה בספרייה של בית ספר תיכון בעיר לודג' בפולין, רשומים שמם של 15 אסירים, מהם רק אחד שהיה יהודי, שהגיעו למחנה ההשמדה בחודש מאי 1941. המסמך נמסר להנהלת אתר הזיכרון של המחנה

המסמך שהתגלה בספרייה

מסמך מקורי ממחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בפולין אותר בספרייה של בית ספר תיכון בעיר לודג'. במסמך רשומים שמם של 15 אסירים שהגיעו למחנה ב-21 במאי 1941 מלודג', פוזנן וקטוביץ', והוא נמסר להנהלת אתר הזיכרון במחנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

"בין הספרים הישנים בספריה שלנו גילינו פיסת נייר מצהיב וישן", סיפרה מנהלת בית הספר ידוויגה אוצ'וקה. "נדהמנו כשגילינו את המילים 'אושוויץ' ו'עובדים פולנים'".

סימון קובלסקי, מאתר הזיכרון של המחנה, הדגיש כי חשיבותו של המסמך היא בכך שמספר האסירים שרשומים בו שונה ממסמכים אחרים מאותו יום. "הרשימות היו נכתבות במספר עותקים, ובמסמך שהיה ברשותנו היו רשומים 28 אסירים ולא 15", הוא הסביר.

אשוויץ-בירקנאו, ארכיון (רויטרס)

14 מהאסירים שרשומים במסמך שהתגלה היו פולנים ואחד היה גרמני. רק אחד מתוך 15 האסירים היה יהודי. קובלסקי הוסיף כי מהארכיון של המחנה עולה ששמונה מתוכם מתו במחנה אחרי מספר חודשים, ושניים שרדו את המלחמה. גורלם של חמישה מתוך ה-15 אינו ידוע, לדבריו.

האסירים הרשומים במסמך הגיעו למחנה, בו נרצחו יותר ממיליון ו-300 אלף בני אדם, בהם גם שבויי מלחמה וצוענים, בשנת 1941, עוד לפני שהחל ביצוע ה"פתרון הסופי".