תיעוד: שוטר ירה למוות בנהג שחור

נורה בראשו בגלל לוחית רישוי ורישיון: זעם בארצות הברית על שוטר צעיר מסינסינטי שמואשם בהריגת נהג שחור. התובע טען: "הוא לא התנגד כשהוא נעצר, והשוטר ירה בו בכוונה"

"הוא לא התנגד למעצר, ירו בו בלי סיבה": שוטר בקמפוס בסינסינטי, ארה"ב, מואשם ברצח גבר שחור ולא חמוש. המעצר השגרתי ברמזור הסתיים בירי לראשו של הנהג, שמותו נקבע במקום. הלילה (בין רביעי לחמישי), במהלך המשפט, נחשף תיעוד התקרית ממצלמת החולצה של השוטר. במדינה חוששים ממהומות אלימות בעקבות חשיפת התיעוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש לפני כשבוע וחצי, בשטח אוניברסיטת סינסינטי. סמואל דובוס בן ה-43 נסע כאשר לוחית הרישוי שלו הייתה מוסתרת. השוטר ריי טנסינג בן ה-25 עצר אותו לבדיקה. חילופי הדברים בין השניים לא רמזו על התפנית האלימה שצפויה להתרחש.

"שלום, מה קורה, בן אדם? אני המשטרה. יש לך רישיון?", שאל השוטר. דובוס השיב לו: "כן. מה קרה?". במהלך חילופי הדברים זיהה השוטר בקבוק ג'ין ברכב, והשניים התווכחו על מיקום לוחית הרישוי של הרכב. "אתה יודע איפה הרישיון שלך או לא? אני אשאל אותך שוב. האם יש לך רישיון?", הוסיף השוטר, ודובוס השיב: "יש לי רישיון, אתה יכול לחפש את השם שלי".

"למה עצרת אותי?", שאל דובוס, "זה לא בניגוד לחוק שלא תהיה לוחית מקדימה". השוטר פקפק באמינותו של דובוס והקשה: "תהיה כן איתי. הרישיון שלך הושעה?". דובוס השיב כי הרישיון לא מושעה, אך לא נמצא איתו אלא בביתו: "לא עשיתי כלום".

"הוא בכלל לא היה צריך להיות שוטר"

בדיעבד, אלו היו מילותיו האחרונות של דובוס. בשלב זה, לטענת השוטר, דובוס ניסה לברוח - אך התיעוד מטיל ספק בגרסתו. בין השניים התחולל עימות ונשמעה ירייה. השוטר החל לצעוק ולברוח מהמקום.

"אני חושב שאני בסדר", אמר טנסינג בסוף העימות לשוטר אחר שפנה אליו. "הוא שלח יד לעבר משהו?", וטנסינג השיב: "הוא ניסה לגשש מסביב. אמרתי לו לצאת מהרכב. הוא לא הציג רישיון והוא העביר להילוך ראשון והתחיל לנסוע, הוא השתולל עליי, היד שלי נתפסה ברכב והוא גרר אותי. אני הושטתי יד פנימה ויריתי כדור אחד לעברו".

טנסינג סיפר לחברו כי נפצע קלות בברכו בזמן הנפילה וכי ידו נשרטה. השניים שוחחו גם על כפתור ההקלטה, וחברו של טנסינג שאל האם יהיה אפשר להקליט מחדש על מה שצולם. "זה יהיה יום ארוך", סיכם השוטר השני, ששמו לא נחשף. במשטרה הסבירו כי הם עדיין חוקרים את התנהלותו ודבריו המחשידים של השוטר.

התובע ג'וזף דיטרס קרא לתקרית "חסרת היגיון ולא מוצדקת". לדבריו, טנסינג "בכלל לא היה צריך להיות שוטר". התובע ציין כי מהחקירה עולה שהירי בוצע לעבר ראשו של דובוס ללא הצדקה: "הוא לא התנגד כשהוא נעצר, והשוטר ירה בו בכוונה".

אם השוטר טנסינג יורשע, הוא עלול להישלח למאסר עולם. עורך דינו של טנסינג, סטיו מאת'יוס, אמר כי השוטר "נזרק מתחת לגלגלי האוטובוס" על ידי התובע והאוניברסיטה וציין כי הוא פוטר בשבוע האחרון בעקבות המקרה. באוניברסיטה פנו למשפחתו של דובוס והציעו סיוע חינוכי לילדיו כפיצוי על התקרית הקשה.