טורקיה תקפה מטרות בסוריה ובעירק

אנקרה מעלה הילוך במערכה נגד דאע"ש: מטוסי קרב טורקים תקפו זה הלילה השני ברציפות יעדים של המדינה האסלאמית בצפון סוריה. במקביל הותקפו גם מטרות של המחתרת הכורדית בעירק. ר"מ טורקיה: "איננו מוגבלים ליום אחד או לאזור אחד"

טורקיה תקפה מטרות בסוריה ובעירק. ארכיון (רויטרס)

פחות מיממה לאחר שתקפה לראשונה מטרות של דאע"ש בסוריה, טורקיה ממשיכה להרחיב את המערכה נגד ארגון המדינה האסלאמית: במהלך הלילה תקפו מטוסי קרב של טורקיה מספר יעדים בצפון סוריה. במקביל תקף חיל האוויר הטורקי מספר מטרות של המחתרת הכורדית (PKK) בצפון עירק - לראשונה מאז הפסקת האש בין הצדדים ב-2013.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלשכת ראש הממשלה באנקרה נמסר הבוקר (שבת) כי ההפצצות בצפון עירק כוונו נגד בונקרים, מחסנים, מתקני אחסון ו"מטרות לוגיסטיות" נוספות. באותה הודעה לא צוין אילו מטרות של דאע"ש הותקפו הלילה בסוריה, אך מאנקרה נמסר כי מטוסי הקרב לא חדרו את המרחב האווירי הסורי.

שגריר טורקיה לאו"ם שלח מכתב למועצת הביטחון של האו"ם ולמזכ"ל הארגון באן קי מון ובו הסביר את הרקע לפתיחת המערכה נגד דאע"ש. "הממשל בסוריה אינו מסוגל או רוצה להתמודד עם קבוצת המוסלמים הקיצוניים",כתב "ברור שסוריה אינה עושה דבר למנוע את האיום מקבוצת הטרוריסטים של דאע"ש, המסכנת את ביטחונה של טורקיה ושל לאומיה השונים".

"סוריה הפכה למקום מבטחים לפעילי דאע"ש ושטחה משמש את הארגון לאימונים, תכנונים אסטרטגיים, התארגנויות כספיות והוצאה לפועל של מתקפות טרור לאורך גבולות המדינה", הוסיף השגריר. "טורקיה החלה בפעולה צבאית הכרחית ומידתית נגד דאע"ש בסוריה, בתיאום עם הקואליציה הבינלאומית נגד הארגון, על מנת למגר את איום הטרור".

"נשלח כוחות קרקע אם יהיה צורך"

ביום שני האחרון נהרגו לפחות 32 טורקים ויותר מ-100 נפצעו בפיגוע התאבדות בעיירה סורוץ' הסמוכה לגבול עם סוריה. באנקרה מיהרו להטיל את האחריות לפיגוע הרצחני על דאע"ש. ביום חמישי נהרג חייל טורקי בחילופי אש עם אנשי דאע"ש סמוך לגבול עם סוריה.

בעקבות שורת התקריות כינס ראש הממשלה דאבוטאולו ביום חמישי האחרון ישיבה מיוחדת ובה הוחלט על החרפת המערכה נגד דאע"ש. "מדובר בתהליך שאינו מוגבל ליום אחד או לאזור אחד", אמר דאבוטאולו.

מאיים בתגובה חריפה. דאבוטאולו (רויטרס)

"התקרית הקטנה ביותר שתאיים על טורקיה תיענה בתגובה החריפה ביותר האפשרית", הוסיף. לדבריו, ארצו אף מוכנה לשלוח כוחות קרקע אל מעבר לגבול הסורי "אם יהיה בכך צורך". ביום שישי האחרון נעצרו בטורקיה מאות חשודים בתמיכה בדאע"ש.

ביום חמישי האחרון אישרה טורקיה לארצות הברית להשתמש בבסיס חיל האוויר שלה באינג'ירליק, במסגרת המערכה שלה ושל מדינות הקואליציה נגד דאע"ש. האישור, שהגיע לאחר חודשים של משא ומתן, סוכם בשיחת טלפון בין נשיא ארצות הברית אובמה לבין נשיא טורקיה ארדואן.