הלוויה מלכותית - באיחור של 500 שנים

במשך חצי מילניום גופתו של המלך ריצ'ארד השלישי, המלך האנגלי האחרון מבית יורק, שכבה באזור מוזנח שהיה פעם מנזר והפך עם השנים למגרש חנייה. אחרי חקירה, חפירות ארכיאולוגיות ומבצע פתולוגי, הבריטים הוציאו לדרך את מסע הלוויה של המלך שיימשך 5 ימים

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא: חמש מאות שנים אחרי שמת, ארונו של המלך ריצ'ארד השלישי עבר היום ברחובות העיר לסטר שבאנגליה בדרכו לקבורה במקום ראוי למלך מימי הביניים - הקתדרלה המרכזית של העיר. שרידי גופתו של המלך הובלו על גבי עגלה שיצאה לדרכה מאוניברסיטת לסטר ועברה דרך כמה מהאתרים שבהם חלף המלך בימיו האחרונים, לפני שמצא את מותו בקרב בוסוורת' ב-1485, הקרב שסיים את "מלחמת השושנים" - המלחמה שסיימה את קרבות הירושה על הכתר הבריטי.

מאות אנשים הצטופפו בצידי המסלול מהאוניברסיטה, חלקם עם סמל המלוכה של ריצ'ארד, אחרים נשאו את היוניון ג'ק, דגל הלאום הבריטי. אחד מהם - מייקל איבסן, הסביר מדוע מצא לנכון להגיע להלוויתו של אדם שמת מזמן כל כך: "זה קשר כל כך רחוק, 17 דורות, זה קשה מאוד להרגיש כאן משהו אישי - עצב או אבל. למרולת זאת, יש תחושת הקלה מסוימת מפני שסוף סוף הוא ייטמן במקום ראוי ולא במגרש חניה. מראה הארון מעורר התרגשות בין האנשים, כשהארון יוכנס לקתדרלת לסטר, נשמיע מוזיקה מימי הביניים, זה יהיה מאוד מרגש, אני בטוח שאנשים לא ישכחו את זה לעולם".

היום (ראשון) החל שבוע שלם של טקסים לכבודו של המלך לשעבר, המלך היחיד שמקום קבורתו היה לא נודע - עד לשנים האחרונות. לפני שייטמן סופית באדמה ביום חמישי, ארונו יוצג במספר מקומות ברחבי לונדון.

שייקספיר תיאר את ריצ'ארד כקנאי, חולה נפש מטורף

השלד של ריצ'ארד עם עדות לסיבת מותו בקרב - חבטה עמוקה בגולגולת - נחשף בחפירות שנערכו במשך שלושה שבועות במקום בשנת 2012, באתר בו ניצב בעבר מנזר פרנציסקני והיום הוא מגרש חנייה. השרידים נמצאו במצב טוב אך ללא רגליים, בעומק של 68 ס"מ. ידיו של המלך נמצאו שלובות על החלק הקדמי של אגן הירכיים, ולא נמצאה שום ראיה לארון או לתכריכים.

למרות שכמה משרידי בני משפחת המלוכה שמתגוררים ביורק ניסו להביא את ריצ'ארד לקבורה בבירה העתיקה ואף ניהלו מאבק משפטי למען המטרה, אך בית המשפט הורה שהמלך ייקבר בלסטר.

ריצ'רד פלנטג'נט השלישי היה המלך האחרון של אנגליה משושלת יורק, שושלת שנמשכה רק 14 שנים. המלך הובס על ידי הנרי טיודור, שידוע כהנרי השביעי מבית טיודור - שושלת ששרדה עד 1603, עד עליית בית סטיוארט. ריצ'ארד השלישי מוכר בעיקר בזכות מחזה של שייקספיר שתיאר את המלך כנבל, גיבן ורשע שרצח את בני משפחתו. היום, היסטוריונים טוענים ששייקספיר כתב את הדברים במסגרת תעמולה של בית טיודור.