ארה"ב: יריות מחוץ ליריד קריקטורות של הנביא מוחמד

שני חמושים פתחו באש מחוץ לבניין בה נערכה תחרות שנויה במחלוקת המציעה פרס של 10,000 דולרים לקריקטורה המנצחת. החמושים נורו למוות על ידי המשטרה וצוות לסילוק פצצות הגיע למקום לבדוק את מכוניתם. "מטרת האירוע הייתה להביע עמדה בעד חופש הביטוי ", אמרה אחת המארגנות

שני חמושים פתחו באש מחוץ לתערוכה למען חופש הביטוי המציגה קריקטורות של הנביא מוחמד, שהתקיימה בדאלאס שבטקסס, ארה"ב. החמושים נורו למוות על ידי המשטרה ומאבטח שהיה במקום נפצע ברגלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שתחילה לא היה ברור אם ישנו קשר בין הירי לתערוכה, בהודעה שהתפרסמה מטעם העירייה נאמר: "בסופה של תערוכת האומנות במרכז 'קורטיס קלוול', שני גברים חמושים הגיעו לכניסת הבניין במכוניתם ופתחו באש. בכדי לנטרל חשד שהמכונית מכילה חומר נפץ כלשהוא, צוות לסילוק פצצות נמצא במקום, והאזור כולו פונה מאנשים".

מכוניתם של החשודים (רויטרס)

היריד השנוי במחלוקת שהציע פרס של 10,000 דולרים לקריקטורה המנצחת, נסגר באופן מיידי, ו-75 מבקריו נלקחו לחדר אחר בתוך הבניין. הרשויות טרם הוציאו הודעה רשמית בדבר זהותם של שני החמושים. רשת סי.אן.אן דווחה כי אחד המשתתפים בתערוכה הוא הפוליטיקאי ההולנדי חרט ווילדרס, מבקר חריף של האיסלם, שהוצב ברשימת מבוקשים שפרסמה אל קאעידה.

"מטרת האירוע הייתה להביע עמדה בעד חופש הביטוי לנוכח התגובות האלימות בעולם על רקע ציורים המציגים את דמות הנביא מוחמד", אמרה פמלה גלר, נשיאת היוזמה להגנה על חופש הביטוי בארה"ב. הארגון ניהל בעבר מאבק נגד הקמת מרכז איסלאמי באתר שבו היו מגדלי התאומים ופרסם מודעות ביקורתיות על האיסלאם ברחבי ארה"ב.

אומנות מערבית המציגה את דמותו של הנביא מוחמד נחשבת מעליבה במיוחד למאמיני האסלאם, וכבר עוררה בעבר התפרעויות אלימות ברחבי העולם. האירוע הקשה ביותר התרחש בינואר האחרון כאשר אדם חמוש פרץ למערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריס, הידוע בקריקוטורות הבוטות שלו, וירה למוות ב-12 עובדי המערכת.