הנשק החדש נגד דאע"ש: טרקטורונים

המערכה נגד ארגון הטרור הקיצוני בעירק משתכללת: על פי הדיווח בבריטניה, כוחות מיוחדים פועלים על הקרקע באמצעות כלי רכב ממונעים קטנים - על מנת להפתיע את דאע"ש. "הם אינם יודעים מהיכן נגיע והם אינם יכולים לעשות דבר כדי לעצור אותנו", אמר בכיר ביחידת העילית הבריטית

יעיל ושקט על הקרקע (Daily Mail)

נשק שובר שוויון? הבריטים, שעד כה נמנעו מלהצהיר על מעורבות בקרבות נגד ארגון דאע"ש בעירק, מפעילים את יחידת העילית שלהם על הקרקע באמצעות טרקטורונים - כך דווח הלילה (ראשון) ב"דיילי מייל הבריטי". מקור ביחידה הסביר כי השיטה החדשה נועדה להפתיע את ארגון הטרור: "הם לא יודעים מה קורה ורק רואים את חבריהם מתים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, ה-SAS פועל בשיטה חדשה נגד ארגון הטרור: כלי טיס לא מאויישים (מזל"טים) מזהים את המטרות באזור צירי האספקה וההברחות, ולוחמי העילית מונצחים ממסוק ורוכבים על טרקטורונים עד ליעד - על מנת להגיע למטרה ולפגוע בה במפתיע. הטרקטורונים שמשמשים את הלוחמים המנוסים מוחבאים מראש בשטח ומצויידים ברובי צלפים ומקלעים, ועל פי ההערכות, כ-200 לוחמי דאע"ש נהרגו בשבועות האחרונים בשיטה זו - כשמונה ביום.

"השיטה החדשה מטילה פחד אימים על ארגון המדינה האסלאמית", נטען בדיווח שמתבסס על מקורות ביטחוניים בבריטניה. עד כה היה ידוע כי יחידת העילית - "סיירת מטכ"ל" של הבריטים - מעורבת בפעולות בעירק באופן לא קרבי, אך על פי הדיווח הכוחות מופעלים בהיקפים קטנים, אך ביעילות מירבית.

"מטילים בהם מורא ופחד" (רויטרס)

המל"טים מאתרים מהאוויר תנועות חשודות באזור הבסיסים הסודיים, והמידע מאומת על ידי מכשור מודיעיני שנמצא אצל החיילים שעל הקרקע. רק לאחר קבלת אישור סופי על המטרות - שרובן קשות לפגיעה מהאוויר - רוכבים הלוחמים על הטרקטורונים הממונעים שהותאמו לתנאי השטח הקשים. על מנת להגביר את יעילות המתקפות, רוב הפעולות מתבצעות בחושך תוך ניצול היתרון הטכנולוגי של הבריטים.

עוד נטען בדיווח כי היקף הפעולות היה רחב מהצפוי, והבריטים אף נדרשו להזמין מלאי תחמושת חדש. "הפעולות שלנו מטילות בהם אימה, מכיוון שהם אינם יודעים מהיכן נגיע והם אינם יכולים לעשות דבר כדי לעצור אותנו", אמר מקור ביחידת העילית.

"אנחנו פוגעים במורל שלהם - הם יכולים לרוץ ולהתחבא אם הם רואים מטוסים, אך אותנו הם לא יכולים לשמוע או לראות", הוסיף המקור ששיבח את פעולות הגרילה של היחידה. "השימוש בצלפים רק מגביר את הפחד, כי הם אינם יודעים מה קורה - הם רק רואים את חבריהם מתים בחולות". אמנם המהלך פגע רק במאות מתוך עשרות אלפי - אם לא מאות אלפי - לוחמי הארגון, אך בבריטניה מקווים כי הפגיעה המורלית תגביר את עוצמת הפעולות.