"בית המקדש" שהוקם בסאו פאולו. צפו

אלפי קילומטרים מירושלים, בברזיל, נחנך העתק מושלם של בית המקדש. בפרויקט אדיר, בו הושקעו 300 מיליון דולר, וכולל את כל הסמלים שמיוחסים במקורות למקדש המקורי של שלמה המלך. מי עומד מאחוריו?

הר הבית בברזיל: יוסף מרטינז הוא יהודי משיחי, המשמש ראש קהילה קטנה ודווקא הוא הצליח להגשים חלום של יהודים רבים - להתפלל בבית המקדש. בסוף חודש יולי הכנסייה אליה הוא משתייך חנכה את "בית המקדש", העתק של הבית הראשון, בסאו פאולו, העיר הגדולה בברזיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבונים פתחו את התנ"ך, ועבדו לפי התיאור של המבנה במקורות. אחרי ארבע שנות תכנון, המבנה נבנה בעלות של 300 מיליון דולר והוא קרוב ככל האפשר למבנה המקורי. אבל בניגוד למבנה המקורי - בזה יש גם תחנת טלוויזיה, תחנת רדיו ומנחת מסוקים.

פתיחת המקדש כבשה את מהדורות החדשות בברזיל, וגם הנשיאה רוסף הגיע לראות את המבנה בעצמה. הכנסייה האוניברסלית, הארגון שבנה את בית המקדש של חצי הכדור הדרומי, הוקמה לפני 30 שנים בברזיל, והקהילה מאמינה כי הם צאצאים של יהודים אנוסים ולכן יש לחזור למקורות. כלומר, הם מאמינים גם במקורות היהודיים - וגם בישו כמשיח. מדובר בסוג של אוונגליסטים אדוקים, בתוך המדינה הנוצרית הגדולה בעולם.

"אם רוצים להתאמן על בית המקדש העתידי בירושלים, זה בסדר. אם מתכוונים לעשות במבנה שימוש לצרכים מיסיונרים זה דבר שלילי ביותר. יש כאן שימוש באלמנטים יהודיים לצרכים שהם לא תמיד ברורים", אומר הרב דוד סתיו, ממנהיגי הציונות הדתית. בישראל אגב, הכנסייה האוניברסלית מסתפקת במבנה קטן ביפו.