חשש: לפחות 30 בני אדם נהרגו מהתפרצות הר הגעש ביפן

הר הגעש אונטקה שבמרכז יפן שהתפרץ אמש, גובה גם קורבנות: הרשויות במדינה איתרו 30 בני אדם סמוך לפסגת ההר במצב של דום לב. עם זאת, רשויות הבריאות במדינה טרם הכריזו על מותם באופן רשמי. העשרות שנמצאו הם חלק מ-250 מטיילים שנותרו נצורים על ההר, לאחר ההתפרצות הגעשית

הר הגעש ביפן ממשיך לירוק אש - וגם לגבות קורבנות בנפש: יותר מ-30 בני אדם נמצאו היום (ראשון) סמוך לפסגת הר הגעש אונטקה שבמרכז המדינה כשהם במצב של דום לב - זאת לאחר ההתפרצות הגעשית של ההר שאירעה אתמול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כלי התקשורת ביפן טרם דיווחו באופן רשמי על מותם של עשרות האנשים שאותרו, זאת עד שרשויות הבריאות המדינה יקבעו את מותם באופן רשמי. המטיילים שאותרו ללא דופק הם חלק ממאות מטיילים בהם גם ילדים, שסיירו בסמוך לפסגת ההר בזמן שהתפרץ ללא התרעה מוקדמת - וייצר טונות של אפר געשי וסלעים שהועפו לגובה.

נהר האפר הגעשי נראה גולש במורד ההר לאורך שלושה קילומטרים. יותר מ-40 בני אדם נפצעו, חלקם סובלים מעצמות שבורות ובשטח נעשים מאמצים לאתר עוד 45 מטיילים ששהו בסמוך לפסגה בזמן ההתפרצות. הר הגעש הוסיף להתפרץ גם היום ולשלח אל האוויר מטחי אבק ואש. אפר מהר הגעש אותר ביישובים במרחק של עד 80 קילומטרים ממיקומו.

סטושי סאייטו, מטייל בן 52 שטיפס על ההר וירד ממנו פחות משעה לפני ההתפרצות, אמר כי מזג האוויר על ההר היה טוב וכי היו עליו אנשים רבים שהתקבצו עם מצלמות כדי לצלם את נוף השלכת המרהיבה הנשקף ממנו.

אזור ההתפרצות, יפן (חדשות 2)

"לא היו רעידות אדמה או ריחות מחשידים כשהייתי על ההר", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס. "לא היו כל אזהרות על התפרצות קרובה של ההר, אבל מנהל המלון שליד ההר סיפר לי שהיו לאחרונה מספר רעשי אדמה קטנים בחודשיים האחרונים - ורבים באזור חשבו שזה מוזר".

"פתאום אפר החל למלא את כל האזור של פסגת ההר, זה קרה כל כך מהר שלא יכולנו לפתוח את הדלת", תיאר עובד באכסנייה הסמוכה לפסגת ההר את רגעי האימה של ההתפרצות. "הבניין התמלא מיד במטיילים רבים שהגיעו לתפוס מחסה. ביניהם היו גם ילדים שהחלו לבכות", הוסיף.

ההתפרצות האחרונה במדינה שגבתה קורבנות בנפש: לפני 23 שנה

הר הגעש, שנמצא 200 קילומטרים מערבית לטוקיו, התפרץ אתמול סמוך לשעה 12 בצהריים, על פי השעון המקומי, כשעמוד אפר אדיר שוגר לאטמוספירה. מטיילים ותושבי האזור הוזהרו מבעוד מועד שלא להתקרב למקום ומתחם בקוטר של ארבעה קילומטרים מסביב להר הגעש נסגר על ידי הרשויות - מה שלא סייע בידם של המטיילים שכבר היו על ההר בשעת ההתפרצות.

ראש הממשלה היפני, שינזו אבה, הורה אתמול לצבא להגיע לאזור ולסייע לאוכלוסייה המקומית. בנוסף, ההתפרצות גרמה לשיבושים בתנועה האווירית של יפן ומטוסים אזרחיים הורחקו מהאזור.

יפן היא בין המדינות בהן הפעילות הסיסמולוגית היא מהתדירות בעולם. עם זאת, הפעם האחרונה בה התפרצות געשית גבתה קורבנות בנפש במדינה אירעה ב-1991, אז מתו 43 בני אדם כתוצאה ממגע עם גז וסלעים שנפלטו מהר הגעש אונזן שבמערב המדינה.