האצן אוסקר פיסטוריוס הורשע בהריגה

דרמה במשפטו של "בלייד ראנר" בדרום אפריקה: האצן קטוע הרגליים הורשע בהריגת בת זוגו לאחר שבית המשפט קבע כי הוא פעל ברשלנות "כשירה לעבר תא השירותים כשידע שיש מישהו מאחורי הדלת". גזר הדין יימסר ב-13 באוקטובר, ועד מועד זה הוא שוחרר בערבות

בית המשפט בפרטוריה שבדרום אפריקה שחרר את האצן אוסקר פיסטוריוס בערבות, עד הקראת גזר דינו, שנקבעה ל-13 באוקטובר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביהמ"ש הרשיע היום (שישי) את האצן קטוע הרגליים בהריגת בת זוגו, ובסעיף אחד מתוך שלושה של החזקת נשק. "הנאשם פעל ברשלנות כשירה לעבר תא השירותים כשידע שיש מישהו מאחורי הדלת", קבעה השופטת.

כשהשופטת הקריאה את ההחלטה, פיסטוריוס התבקש לעמוד. הוא השפיל את מבטו וחזר לשבת כשהלם ניכר על פניו. בני משפחתה של בת זוגו ריבה סטינקאמפ שישבו באולם, החזיקו ידיים ונראו על סף בכי בשלבים מסוימים בהקראת הדין.

השופטת, שרק אתמול זיכתה את האצן מאשמת הרצח קבעה כי "אדם אחראי היה חוזה את התוצאות של הירי - שמי שנמצא מאחורי הדלת יכול להיהרג". העונש המקסימלי להרשעה מסוג זה, המקבילה לגרימת מוות ברשלנות, עלול להיות עד 15 שנים, אך גזר הדין לא צפוי להימסר היום אלא בשבועות הקרובים.

פיסטוריוס ובת זוגו, ארכיון (רויטרס)

פיסטוריוס, שאיבד את שתי רגליו בגיל 11 חודשים, התפרסם כאשר השתתף, למרות המגבלות, באולימפיאדת לונדון ב-2012 ורץ על להבים מיוחדים. כחצי שנה לאחר האולימפיאדה, בפברואר 2013, נורתה למוות חברתו לחיים של פיסטוריוס, בחדר השירותים בביתם של השניים. האצן נעצר זמן קצר לאחר מכן, ונאבק מאז ועד היום להוכיח את חפותו. לאורך משפטו טען כי סבר שפורץ חדר לביתו ולכן ירה ארבעה כדורים לעבר דלת המקלחת - ירי שהביא למותה המיידי של ריבה סטינקאמפ.

משפטו של פיסטוריוס נמשך זמן רב, והוא לווה בדמעות ובעדויות קשות בעד ונגד האצן. במהלך הדיונים בבית המשפט, שהועברו בשידור ישיר לכל בית בדרום אפריקה, פרץ פיסטוריוס לא פעם בבכי כשתיאר את שאירע באותו יום. בשל מצבו הנפשי של האצן, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו. לטענת התביעה, מדובר בהצגה גדולה, אך לדברי סנגוריו של פיסטוריוס לא ניתן לזייף פוסט-טראומה בצורה חריפה שכזו. "אני לוקח את האשמה על שלקחתי את חייה", סיפר בעבר על דוכן בית המשפט.