מלון בטורקיה: "אתם רוצחים ילדים בעזה"

לנוכח המצב הרגיש בטורקיה וההמלצה לישראלים שלא לטוס לשם, התקשרנו ושלחנו הודעות דואר אלקטרוני לבתי מלון רבים במטרה להבין אם זה אפשרי ובטוח לתיירים ישראלים להגיע. היו כאלה שהיססו, אחרים כינו את דברי ארדואן "שטויות" – ומלון אחד השיב: "הממשלה שלכם רוצחת ילדים"

 האם התיירים הישראלים הפכו לאורחים לא רצויים בטורקיה? אחרי שיהודים שחיים במדינה הזהירו השבוע מהגעה למדינה בשל מבצע "צוק איתן" וההסלמה ביחס לישראל – התקשרנו הבוקר (רביעי) למספר בתי מלון בטורקיה על מנת לברר האם הם מוכנים שנבוא  והאם זה בטוח להגיע למדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רק השבוע ניצח ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן בבחירות לנשיאות, מה שמחריף עוד את יותר את הטון נגד ישראל, לאחר שכינה אותה "היטלר" וטען כי היא "תטבע בדם ששפכה". בחודש שעבר חידד משרד החוץ את אזהרת המסע למדינה, זאת על רקע האווירה בה וההפגנות האלימות ליד נציגויות ישראל באיסטנבול ובאנקרה.

באחד ממלונות הבוטיק באיסטנבול אמרו לנו בקבלה: "אם אתה ישראלי, אני צריכה לבדוק עם המנהל לגבי המצב כאן". המרכזנית שמה אותנו על המתנה – ולאחר מכן ביקשה מאיתנו להתקשר עוד כמה דקות כי "המנהל יצא".

תכתובת עוינת עם המלונות (חדשות 2)

במלון "טופקפי פאלאס" שבאנטליה דווקא אמרו לנו ש-20 חדרים אצלם תפוסים על ידי ישראלים: "אין לנו בעיה שתבואו לכאן, אנחנו לא מקשרים בין מה ששומעים בתקשורת לבין התיירות". במלון "לימאק" השאירו אותנו על הקו ולאחר מכן הודיעו: "אין שום בעיה שישראלים יגיעו לכאן".

כשהתקשרנו לאחד המלונות באנקרה, הם אמרו לנו שניתן להגיע למלון ורצו כבר לשריין לנו חדר. כשהטחנו בהם את העובדה שהנשיא ארדואן הצהיר רק לאחרונה שישראל היא "היטלר" – השיבו לנו במלון ללא חשש: "זה שטויות, ישראלים יכולים להגיע לכאן ולהסתובב ברחובות".

"קרובים לשגרירות הפלסטינית" (חדשות 2)

"הבעיה היא הממשלה שלכם שהורגת ילדים עם פצצות"

מעבר לשיחות הטלפון,  שלחנו הודעות דואר אלקטרוני גם לעשרות מלונות באנטליה, איסטנבול ואנקרה. רק חלק קטן מהמלונות השיב לנו. במלון "דיפס" שבאנקרה כתבו לנו: "זה בסדר בשבילנו, אתה יכול להישאר, אבל לגבי עניין הביטחון, אני לא יכול להגיד לך מה יהיה ברחובות, בגלל שאין לי מושג מה שאנשים אחרים יכולים לחשוב".

במלון "אין-סיטי" שבאיסטנבול השיבו לנו בביטחון: "בוודאי שזה לגמרי בטוח כאן. אנחנו מקווים לארח אותך כאן". במלון אלדין שבאיסטנבול אף הגדילו לעשות וענו לנו: "אין לנו בעיה עם ישראלים, הבעיה היא הממשלה שלכם שהורגת ילדים עם פצצות. אנחנו לא יכולים להרוג או לעשות דברים רעים לחפים מפשע, כמו הממשלה שלכם". עם זאת, הם אמרו כי בטוח לבקר בטורקיה ובמלון וחתמו את ההודעה עם המילים: "מקווים שהמבצע של ישראל בעזה ייגמר בקרוב".

במלון "מונק" באנקרה השיבו: "אנחנו מארחים אנשים מכל העולם, אך למרות שאני במקום שקט יחסית ממרכז העיר, ובאשר לדאגות שלך על העניין הביטחוני, מחובתנו לעדכן אותך שהשגרירות של הרשות הפלסטינית שוכנת בסמיכות אלינו, ואין לנו שומר פרטי במלון".

הפגנות נגד ישראל בטורקיה בחודש שעבר (AP)

ומה קורה בחברות הישראליות?

חברות התיירות בישראל עדיין מציעות חבילות נופש ליעדים שונים בטורקיה ובהם איסטנבול ואנטליה – אך ממליצות שלא להגיע למדינה. "לא שמעת מה יש שם עכשיו? אני ממש לא ממליצה לך לנסוע", אמרה לנו אחת הנציגות. "רק ישראלים שהם מוסלמים נוסעים לשם עכשיו, לא יהודים".

גם בחברות נוספות המליצו לנו לא לבקר בטורקיה – אך עדיין אפשרו לנו לבצע הזמנה. המלצת המטה ללוחמה בטרור הינה להימנע מביקורים שאינם חיוניים, או לכל הפחות לנקוט אמצעי ערנות וזהירות מיוחדים בביקורים במדינה.

"ישראל תטבע בדם". ארדואן (ap)

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv