צפו: החיים מנקודת מבטה של דובת קוטב

מה בדיוק מחפשים הדובים בים הקרח שסביב הקוטב הצפוני? ביולוגים אמריקנים הצמידו לדובת קוטב מצלמת גו-פרו, בעזרתה הם מקווים למצוא כמה תשובות על הסכנות איתן מתמודדים התושבים המרתקים מהצפון הרחוק

הנה משהו שימתיק את תחילתו של השבוע - העולם מנקודת מבטו של דוב קוטב. מומחים ביולוגים מהמכון האמריקני לגיאולוגיה הצמידו מצלמה לצווארה של דובת קוטב באלסקה כדי לברר מה בדיוק מחפשים הדובים בים הקרח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מצלמת הגו-פרו הוצמדה לדובה למשך עשרה ימים והצליחה לתעד הכל: מהמזון שהדובה לועסת, דרך גינוני החיזור שלה ועד הצלילה למעמקי הים בחיפוש אחר מזון או מקום לנוח בו. כדי להצמיד את המצלמה לגופה של הדובה, היה צריך להרדים אותה לפני כן בחץ מיוחד.

המחקר לא רק מרתק מבחינה ויזואלית, אלא שהמדענים מקווים גם ללמוד ממנו על השפעת השינויים בים הקרח הצפוני על חייהם של הדובים, במיוחד לאור השינויים האחרונים שנגרמו בגלל התחממות הכוכב שלנו.

דוב הקוטב חי אך ורק באזור הארקטי, והוא בין הטורפים היבשתיים הגדולים ביותר בעולם. דוב הקוטב ניזון בעיקר מכלבי ים או יצורים אחרים בקוטב, אבל יאכל כל מה שיתפוס - כולל בני אדם.

דובי הקוטב נמצאים בסכנת הכחדה, והמסת הקרחונים גורמת לצמצום משמעותי במספר הפריטים. בשנת 2007 נספרו בעולם 950 דובים, אבל מאז, בזכות מאמצי שימור בינלאומיים, האוכלוסייה גדלה בכמה מאות דובים.