אירן: יש הסכמה על הגבלת פעילות הכור באראק

האם אחד הכורים האירנים שמדאיגים את ישראל יחזור לפעול באישור המערב? ראש הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית עלי אכבר סאלחי חשף כי הושגה הסכמה עם המערב על פעילות הכור באראק, בחמישית מהתפוקה המתוכננת. לא התקבל אישור מהמערב לדברים

בעוד העולם עושה מאמצים להגיע להסכם עם אירן על בלימת תכנית הגרעין שלה, האירנים כבר מדווחים על התקדמות משמעותית - ואפילו הישגים. ראש הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית עלי אכבר סלאחי אומר הערב (שבת) כי הושגה הסכמה בין אירן למעצמות על הגבלת פעילות הכור באראק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שישודר מחר במלואו, פירט סלאחי את ההצעה לפיה אופי הכור לא ישתנה, אך התפוקה שלו תופחת לחמישית מהתפוקה שתוכננה. יש לציין כי כרגע הכור לא פעיל. לדברי סאלחי, המעצמות הסכימו לכך, אך לא התקבל לכך כל אישור ממקורות מערביים.

סאלחי ציין גם כי בהתאם להסכמות עם המערב, אירן עמדה בהתחייבויות וסיימה את הפחתת רמת העשרת האורניום שלה מ-20% ל-5% במאגרי האורניום של המדינה. המהלך הזה הושלם, לדבריו, לפני שבוע.

עלי אכבר סאלחי (רויטרס)

הכור באראק מהווה מקור דאגה למעצמות, וכמובן לישראל, מפני שעל פי הטענות, מדובר בכור בו אירן מקדמת מסלול נוסף להשגת פצצה גרעינית באמצעות ייצור פלוטוניום. ראש תכנית הגרעין האירנית מכחיש את הטענות הללו. לדבריו, לכור באראק אין שום כוונה לייצר פלוטוניום למטרות נשק גרעיני - אלא הכוונה היא להקים בו עוד מתקני מים כבדים בעתיד.

אירן דיווחה בעבר כי סיכלה מספר ניסיונות לחבל בכור. בכיר בסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, עלי אסגר זראן, חשף את הניסיון בטקס חנוכת מעבדות חדשות שאמורות להגן על הכורים מנסיונות חבלה. זראן לא ציין מי ניסה לחבל בכור, או איך ניסה לעשות זאת, אך ככל הנראה מדובר במתקפת סייבר.

"מספר מקרים של נסיונות חבלה סוכלו בחודשים האחרונים לפני שהשיגו את מטרתם, כולל במתקן המים הכבדים באראק", אמר זראן.