דיווח: "רוסיה כינסה עשרות אלפי חיילים בגבול אוקראינה"

בדיון במועצת הביטחון העריך השגריר הבריטי על פי תצלומי לוויין כי רוסיה מכנסת עשרות אלפי חיילים בגבול עם אוקראינה; הבוקר יפקע האולטימטום שהציבה קייב לפעילים הפרו רוסים לעזוב את בנייני הממשל עליהם השתלטו במזרח אוקראינה

מתכונן לפלישה? חייל רוסי באוקראינה (רויטרס)

שגריר בריטניה באו"ם העריך כי רוסיה כינסה וציידה עשרות אלפי חיילים בגבול עם אוקראינה, בנוסף ל-25 אלף חיילים שכבר נמצאים בשטח חצי האי קרים, שסופח לרוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צילומי הלוויין מראים שבין 35 ל-40 אלף חיילים נמצאים בקרבת הגבול, כולל מטוסים, טנקים, ארטילריה ויחידות תובלה", אמר השגריר מארק ליאל גרנט בדיון חירום במועצת הביטחון של האו"ם.

יום מתוח במיוחד צפוי היום במזרח אוקראינה, שם הציבה הממשלה אולטימטום לפעילים הבדלנים תומכי רוסיה: אם לא יעזבו את בנייני הממשל עליהם השתלטו בימים האחרונים - הם יותקפו. עליהם לעשות זאת עד השעה 9:00 בבוקר (שעון ישראל).

נשיאה הזמני של אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב הכריז אתמול כי ארצו תפתח בקרוב "במתקפה כוללת נגד התוקפנות הרוסית במזרח המדינה". את הדברים אמר במהלך נאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה האוקראינית.

קודם לכן, פתחו כוחות הביטחון האוקראינים בפעולה צבאית בניסיון לבלום את ההשתלטות של כוחות פרו-רוסיים על מזרח המדינה. שר הפנים האוקראיני הכריז על "מבצע נגד הטרור" אחרי שחמושים פרו-רוסיים השתלטו על עוד בניין ממשל במחוז מזרח אוקראיני, סמוך לגבול הרוסי.

על פי הדיווחים מאוקראינה, הכוח הפרו רוסי הגיב על תקיפת כוחות הביטחון באש נגדית. איש צבא אוקראיני נהרג במהלך העימות וחמישה נוספים נפצעו.