עדיין לא בני חורין: כך נראים חיי עבדים במאה ה-21

מסדנאות היזע של הודו, דרך תעשיית המין במזרח הרחוק, ועד ילדים בצבאות אפריקה ואמריקה הלטינית - 21 מיליוני בני אדם חיים כיום בתנאי עבדות, ללא יכולת להתנגד. קיו מקמבודיה ברחה מתעשיית המין אליה נמכרה כילדה. "הכריחו אותי לקיים יחסי מין עם גבר, לבי נשבר", סיפרה. מתי יגיע היום בו גם הם יצאו לחופשי?

21 מיליון בני אדם ברחבי העולם הם מה שנקרא בשפה המודרנית, המכובסת - "עובדי כפיה". בפועל - הם פשוט חיים בתנאי עבדות, העבדים של העת המודרנית. בני אדם שלכודים במצב אליו נמכרו או אפילו נחטפו, מצב שממנו הם לא יכולים לצאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לעבדות יש פנים רבות שמופיעות במגוון שווקים - מפעלים, שירותים, צבאות וגם זנות. קיו היא ילדה קמבודית, לא ברור בת כמה. אף פעם לא חגגו לה יום הולדת. היא נולדה בעיר הענייה סבאי פאק - למשפחה שמרוויחה פחות מדולר ליום. העיר היא כר פורה לסוחרי הזונות, לשם הם מגיעים כדי לצוד עבדים, או במקרה של קיו - שפחת מין. קיו נמכרה על ידי אמה במחיר גבוה יחסית, משום שהיתה בתולה.

"אמא שלי ביקשה ממני לצאת לעבוד כדי לתמוך במשפחה, היא אמרה שאם אני אעשה את זה , אני אסייע למשפחה", סיפרה קיו. "לא ידעתי באיזה עבודה מדובר ואם היא טובה עבורי, לא היה לי מושג למה לצפות. לקחו אותי לבית החולים לבדיקות דם, ביום שלמחרת הם בדקו אותי שוב ואז הם גרמו לי לקיים יחסי מין עם גבר. כשהלכתי למיטה עם הגבר, הוא ביקש ממני לבצע בו מין אוראלי, אבל סירבתי. הוא אמר שאם אני לא מוכנה, הוא לא ישכב איתי. אז עזבתי את החדר, אבל הוא קרא לי בחזרה וקיים איתי יחסי מין. הרגשתי שליבי נשבר".

מספר העבדים בעולם לפי יבשות המאה ה 21 (ארגון האו"ם IOC ג'נווה)
באסיה, ובמיוחד מזרח אסיה, תופעת העבדות קיימת במספרים הגדולים ביותר. 11.7 מיליון בני אדם, 56% מהעבדות בכל העולם מרוכזת ביבשת הזו. באפריקה יש 3.7 מיליון עבדים - נשים, ילדים וגברים, ובארצות אמריקה הלטינית חיים 1.8 מיליון עבדים. מאז שנת 2005 האו"ם מנסה להתמודד עם הבעיה. הם אוספים נתונים, מפעילים את רשויות החוק, מערכת המשפט הבינלאומית ומעודדים את הקהילה הבינלאומית להפעיל סנקציות כלכליות נגד מדינות שמאפשרות עבדות.

בטי אנדרס, ראש ארגון IOC למאבק בעבדות, אמרה לחדשות 2 Online כי "הבעיה היא שמה שמוגדר על ידי הרבה אנשים כעבדות של העת המודרנית, הוא משהו מעוות מאוד שקשור לדרך הפעולה של שוק העבודה ולאופן שבו שוק העבודה מחולק ברחבי העולם. יש מקומות בהם אנשים משועבדים ואין להם ברירה מלבד הכניעה לתנאי עבודה נוראיים". השנה גם הוליווד העניקה תשומת לב לנושא - הסרט 12 שנים של עבדות זכה בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר.

 "אתה לא בן אדם באמת"

90% מעובדי הכפייה נמצאים בשוק הפרטי - רכושם של בעלי עסקים. יותר מ-14 מיליון עבדים עובדים בענפים כמו חקלאות, בניין או נתינת שירותים. גם מדינות יכולות להפעיל עובדי כפיה , זה קורה בדרך כלל בצבאות, בארגוני גרילה או בבתי סוהר. 4.5 מיליון מהאנשים האלה, רובם המכריע נשים וילדים, חיים בין הצללים של תעשיית הזנות. "הם החזיקו אותי כמו בבית סוהר, בכלל לא חשבתי על העתיד שלי, ידעתי שאני חייבת לעשות את זה", סיפרה קיו על אדוניה. על פי ההגדרה, עבדות יכולה להיות מצב בו אדם עובד נגד רצונו החופשי, פועל בכפיית אחרים ששולטים בו בעזרת החרמת מסמכים, שמירת חוב, החזקת בני ערובה, אלימות או איומים.

חיים בידיים של אחרים (AP)
"היינו עייפים ואם חזרנו בלי חלק מהבקר, הוא היה מרביץ עם מקל לנו ויורה בנשק מעל ראשינו", סיפרה לרשת CNN אישה ששועבדה וברחה מסודן. "זה משנה את הזהות, כשאתה עבד אתה מרגיש שאתה לא בן אדם באמת. כל מה שאומרים לך זו פקודה, אתה לא מרגיש שאתה רוצה להתנגד" הסביר עבד ששוחרר במאוריטניה.

קיו מקמבודיה הצליחה לברוח. היא חיה היום במוסד מיוחד בבירה פנום פן רחוק מהבית ומידם של סוחרי בני האדם, אבל המקרה שלה יוצא דופן. בסדנת יזע בדלהי, במדבריות מאוריטניה, באתרי הבניה בנסיכויות המפרץ או בבתי הבושת המוזנחים של מזרח אירופה - רבים מדי עדיין חיים בתנאי עבדות, ומחכים לרגע השחרור, יציאת מצרים הפרטית שלהם.