עם מי שוחח טייס המשנה בטלפון במהלך הטיסה?

תעלומת היעלמות המטוס נמשכת: במלזיה מתרכזים בחקירת המקרה, ומתמקדים כעת בשיחת טלפון שערך טייס המשנה זמן קצר לאחר ההמראה. "זהות האדם שאיתו דיבר לא נמסרה, אך השיחה התנתקה בפתאומיות", נכתב

טייס המשנה, מימין (רויטרס)

תעלומת היעלמות המטוס המלזי נמשכת, ובעוד עיקר המאמצים הבינלאומיים מתרכזים במציאת שרידי טיסת MH370, במלזיה מתנהלת ביתר שאת החקירה שנועדה לגלות מה גרם, או מי גרם, להתרסקות ולמותם של 239 הנוסעים ואנשי הצוות. כעת נבדקת שיחת הטלפון המסתורית והאחרונה שקיים טייס המשנה באמצעות הטלפון הנייד שלו, בשעה שהמטוס שט נמוך סמוך לחופי מלזיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחרונה גילו החוקרים המלזים את שיחת הטלפון שהתבצעה ממכשיר הטלפון של הטייס, פאריק עבדול חמיד, זמן קצר לאחר ההמראה. על פי הפרסומים בכלי התקשורת המלזית, המטוס טס נמוך בשלב מוקדם זה בכוונה, וזאת על מנת לאפשר לטייס המשנה לבצע את שיחת הטלפון, דבר שלא ניתן היה לעשות מגובה רב יותר.

השיחה, שהייתה לאחד מאנשי הקשר הקבועים שלו שזהותו לא פורסמה, התנתקה בפתאומיות לאחר זמן קצר. "מגדל התקשורת הקרוב הצליח בוודאות ליצור קשר בשיחה שקיים טייס המשנה", נכתב בעיתונות המלזית. עוד מעריכים במדינה כי השיחה נותקה בשל המרחק הרב של המטוס מפני האדמה, אך העלו השערות לגבי הסיבות שבעטיין נאלץ הטייס לבצע את השיחה מלכתחילה.

במלזיה פועלים גם על מנת לאתר את תשדורות הטלפון הנייד, ובשלב זה זוהה כי זמן קצר לפני הטיסה, שיגר הטייס מסרון באפליקציית "וואטסאפ" לאדם שגם זהותו אינה ידועה בשלב זה. בנוסף דווח כי מכשיר הטלפון היה כבוי לפני העלייה למטוס, אך בשלב מסוים, עוד כשהמטוס היה באוויר ורגע לפני שהוא נעלם מהרדאר, הוא חובר מחדש.

החיפושים נמשכים, ארכיון (רויטרס)

ר"מ אוסטרליה: "סבירות גבוהה שהאותות אכן מהמטוס"

היום (שבת) הביע ראש ממשלת אוסטרליה אופטימיות זהירה, ולפיה האותות שמגיעים מקרקעית האוקיינוס ההודי - מקורם אכן בקופסא השחורה. בביקור שערך בסין, אחת המדינות שאזרחיה הם בין ההרוגים מהתרסקות המטוס, סיפר ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט כי אנשיו בטוחים שאותם "פינגים", אותות המגיעים מלב ים הם אכן של הקופסא מהמטוס שנמצא במרכזו של אחד החיפושים המשמעותיים ביותר שנערכו בעשורים האחרונים.

לדבריו, המשימה לאיתור חלקי המטוס וגופות הנעדרים לא תהיה פשוט כלל, מאחר ושטח החיפושים עצום. "זאת תהיה משימה רצינית מאוד", הדגיש אבוט במסיבת עיתונאים שערך. "סביר להניח שהחיפושים ימשכו עוד זמן רב, האותות מגיעים מאזור הנמצא מתחת לשלושה קילומטרים של מים".

לאורך ימי החיפושים האשימו בני המשפחות של האזרחים הסינים כי מלזיה מנסה להסתיר פרטים מביכים אודות הטיסה, ולמעשה מקשה על החיפושים. על רקע הדברים הללו, שיבח היום ראש ממשלת אוסטרליה את שיתוף הפעולה של ארצו עם המעצמה הגדולה ביותר במזרח, תוך שהוא מבטיח "שקיפות מלאה וגילוי לב".

שר התחבורה המלזי קיים מסיבת עיתונאים בארצו, אחת מני רבות שבה הוא מעדכן אודות התפתחות בחיפושים, שבה נשמע מעט פחות אופטימי מאשר עמיתו האוסטרלי. "יש עוד לאמת שהאותות שהתקבלו אכן הגיעו מהקופסא השחורה", אמר השר שהבהיר כי ארצו שומרת על אופטימיות זהירה לאור ההתפתחויות האחרונות.