איחוד בקוריאה? "פנטזיה פסיכופטית"

נשיאת קוריאה הדרומית הציעה בגרמניה מתווה שיוביל לפשרה ולאיחוד בין שתי המדינות בחצי האי קוריאה – והתגובה מפיונגיאנג הייתה חריגה אפילו במונחים צפון-קוריאנים: הם כינו את הצעת האיחוד שטות, צביעות, הונאה וחלום של אישה 'פסיכופטית'. בתחילה, הציעו בדרום להעביר סיוע הומניטארי לצפון ולהגביר את הקשרים הכלכליים

שליט הצפון קים ז'ונג-און, ארכיון (AP)

העולם רגיל לשמוע מקוריאה הצפונית הצהרות לוחמניות וגסות, אבל נדמה שהפעם הממשל בפיונגיאנג שבר את השיאים של עצמו: המדינה המבודדת כינתה את המתווה לאיחוד הקוריאות של נשיאת קוריאה הדרומית פארק גואן-יי "חלום בהקיץ של פסיכופטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בהצעה של נשיאת הדרום, שהייתה אמורה להניח את התשתיות לאיחוד בעתיד באמצעות יחסים כלכליים הדדים וסיוע הומניטארי מקוריאה הדרומית, אחת המדינות העשירות באסיה, לקוריאה הצפונית - אחת המדינות העניות בעולם שתושביה סובלים ממחסור תמידי, גם של מזון בסיסי.

את התגובה הגסה של הצפון פרסם יו"ר ועדת ההגנה הלאומית של קוריאה הצפונית, האיש שממונה על הצבא מטעם השליט קים ז'ונג-און. "ההצעה היא שטות, מלאה בצביעות והיא כולה הונאה", הוסיפו בפיונגיאנג. את ההצעה פרסמה הנשיאה פארק בנאום בדרזדן שבגרמניה, וטענה כי האיחוד הכלכלי בין גרמניה המזרחית והמערבית יכול להוות השראה גם לחצי האי קוריאה.

נשיאת הדרום פארק גואן-יי (AP)
בנאומה קראה פארק למנהיגי הצפון להרחיב את איחודי המשפחות שנקרעו במלחמת האזרחים בתחילת שנות ה-50, להגדיל את מעבר הסחורות בגבול ולאפשר לדרום לסייע לצפון. "איחוד גרמניה הוא דוגמא כיצד ניתן לאחד שתי מדינות בשלום", אמרה פארק בדרזדן.

"העובדה שדווקא בגרמניה המזרחית קראה פארק לאיחוד מראה את המחשבה הרעה והמעוותת שלה, כי הרי המערב ספג את המזרח לתוכו", סיכמו בקוריאה הצפונית.