רוסיה לאוקראינה: "אל תאשימו אותנו בצרות שלכם"

אחרי ההכרזה של כוחות פרו-רוסיים על דונצייק כרפובליקה עצמאית והקריאה לרוסיה לשלוח כוח שיגן עליהם, במוסקבה מגיבים לראשונה. בקרמלין הזהירו את הממשל בקייב כי אם ימשיך להפר את זכויות הרוסים ולא לתת אוטונומיה למחוזות - הם יסבלו מבעיות נוספות

"תפסיקו להאשים את רוסיה" (רויטרס)

רוסיה מגיבה לראשונה להשתלטות של כוחות פרו-רוסיים על הפרלמנט המחוזי של העיר דונייצק באוקראינה וההכרזה על המחוז כרפובליקה עצמאית. "על הרשויות בקייב להפסיק להאשים את רוסיה בכל הצרות שלהם", נמסר ממשרד החוץ הרוסי. הדברים נאמרו אחרי שבאוקראינה האשימו את נשיא רוסיה פוטין בעידוד הבדלנים הרוסים לבצע מעשים כאלו במזרח ובדרום המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי ההכרזה של דונצייק היום, במוסקבה קראו לאפשר למחוזות השונים באוקראינה יותר אוטונומיה והזהירו כי אם בקייב יתעלמו מכך - הם יאלצו להתמודד עם בעיות נוספות.

"אם התשובה תמשיך להיות 'עם אחד ומדינה אחת' מצד כוחות שקוראים לעצמם רשויות אוקראינה, הם ימשיכו להתמודד עם בעיות ומשברים", הוסיפו במשרד החוץ הרוסי. רוסיה אומרת כי תחת החוקה הנוכחית, הזכויות של הרוסים המתגוררים באוקראינה מופרות.

הרוסים במזרח אוקראינה קראו לפוטין: "שלח הצבא להגן עלינו"

ההשתלטות על מבני הממשל (AP)
מוקדם יותר היום, אחרי שהכריזו על "הרפובליקה העממית של דונייצק", קראו הכוחות הפרו-רוסיים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשלוח לאזור כוח צבאי "לשמירת השלום", וזאת על מנת שיגן על התושבים הדוברים רוסית בדונייצק. עם זאת, הבהיר בכיר בנאט"ו כי "אין שינוי בפריסת הכוחות הרוסים".

הכוח שהשתלט על הפרלמנט טען שיערוך כבר בעוד חמישה ימים משאל עם בקרב מאות אלפי תושבי המחוז על הצטרפות לרוסיה - תהליך דומה לתהליך הסיפוח שעבר על חצי האי קרים בחודש האחרון.

ההכרזה על עצמאות המחוז במזרח אוקראיניה התרחשה שעות ספורות לאחר שדווח כי קצין צי אוקראיני נהרג על ידי חייל רוסי, במה שנראה כיום המתוח ביותר בין המדינות השכנות - מאז סיפוח חצי האי קרים על ידי הממשל במוסקבה.

אל תאשימו אותנו. נשיא רוסיה פוטין (רויטרס)
נשיאה הזמני של אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב לא נשאר אדיש לאירועים והורה לחזק את הגבול המזרחי של המדינה. "רוסיה חוזרת על התרחיש מחצי האי קרים", אמר בהודעה לכלי התקשורת. אמש דווח שגורמים פרו-רוסיים השתלטו על בנייני הממשל האוקראינים במזרח המדינה, וכי ההנהגה בקייב חשה שהיא מאבדת אחיזה במדינה. "אוקראינה מתפרקת לנו מתחת לידיים", צוטטו גורמים בכירים.

על פי הדיווחים ראשי הממשל החדש באוקראינה יגיעו היום לדונייצק כדי להעריך את המצב בעיר, שעלולה להפוך למוקד המתיחות הבא בין המדינות. לדברי בכירים במדינה, מוסקבה היא שמפעילה את הגורמים הפרו-רוסיים וזאת על מנת לספח עוד ועוד חבלי ארץ לשטחה.