מתח בטורקיה: מאבק צמוד בבחירות

החלה ספירת הקולות בבחירות המקומיות בטורקיה: בבירה אנקרה מפלגתו של ראש הממשלה ארדואן מובילה, אלא שבאיסטנבול הגדולה דווקא המפלגה הרפובליקנית היא זו שמדורגת במקום הראשון. אבל זו רק ההתחלה. האם יצליח ארדואן לשמר את כוחו במדינה?

יצליח לשמר את כוחו? ארדואן, ארכיון (AP)

מתוצאות ראשוניות של ספירת הקולות ניכר המירוץ הצמוד באנקרה ובאיסטנבול במסגרת הבחירות בטורקיה לרשויות המקומיות - כך מדווח הערב (א') העיתון הטורקי "הורייט". יותר מ-50 מיליון איש הצביעו בקלפיות ברחבי המדינה, ואחוזי ההצבעה גבוהים יחסית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נכון לשעה 20:00 מפלגתו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן מובילה באנקרה. המועמד מטעם מפלגת הצדק והפיתוח של ארדואן מדורג בספירת הקולות בבירה הטורקית במקום הראשון, זאת לאחר ספירה של 10% מהקולות. אולם באיסטנבול, דווקא המועמד הרפובליקני מוביל את המירוץ.

המוני הטורקים שצבאו היום על הקלפיות סימנו את בחירתם במושלי מחוזות, ראשי ערים ומוכתרי כפרים ושכונות, אבל לנגד עיניהם אכן ראו את דמותו של ראש הממשלה ארדואן.

ניצחון בבירה אנקרה ובאיסטנבול הגדולה נחשב חיוני לארדואן. מטרתו המוצהרת של ראש הממשלה הטורקי היא להמשיך ולהנהיג את טורקיה עד שנת 2023, או אז ימלאו 100 שנה לנפילת האימפריה העותמנית. גם אם התוצאות היום יסתרו בפניו, הוא לא מתכוון ללכת לשום מקום.

כשסימן ראש ממשלת טורקיה את יום הבחירות לרשויות המקומיות כמבחן לכוחו הפוליטי, הוא העריך שהרוב המוחץ שיתמוך במועמדים שיציב יאפשר לו לשנות את החוקה ולהפוך לנשיא עם כל סמכויות השלטון.