שבועיים אחרי הריאיון לחדשות 2: מפקד הבסיס האוקראיני נעלם

בתחילת החודש ראיין אוהד חמו, שליח חדשות 2 לקרים, את מפקד בסיס חיל האוויר של אוקראינה בחצי האי שכותר בידי כוחות של צבא רוסיה. המפקד וחייליו נותרו מבוצרים בבסיס כשהם לא מוותרים על השליטה בו. אתמול, אחרי מספר שבועות, המצור הסתיים בפלישה רוסית לבסיס - שאחריה נעלם המפקד האוקראיני

ממצ'וק בראיון לחדשות 2, לפני שבועיים (חדשות 2)

הגן על הכבוד האחרון של מולדתו - ונעלם: לפני כשבועיים, בשיאה שלח המתיחות בין רוסיה לאוקראינה על השליטה בחצי האי קרים, ביקר שליח חדשות 2 לאזור, אוהד חמו, במעוז הצבאי האחרון של אוקראינה בחצי האי - בסיס חיל האוויר בלבק. הקולונל שפגש שם, שהפך מאז לסמל המאבק, נעדר וככל הנראה נלקח על ידי כוחות רוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבסיס התבצרו מאות חיילים עם מפקדם, קולונל יולי ממצ'וק, שערך לצוות סיור מקיף בבסיס במהלכו חשף את דרכי ההתמודדות של החיילים האוקראינים עם המצור שהטילה עליו רוסיה. בזמן הצילומים בבסיס, חיילים רוסים רעולי פנים וחמושים הקיפו את הבסיס מכל עבר, כשנשקיהם מכוונים לעבר ממצ'וק וחייליו במשך שעות.

ממצ'וק, שהפך לסמל המאבק ומזוהה עם העמידה האיתנה של הכוחות המעטים בקרים שעוד נותרו נאמנים לאוקראינה, נשא במהלך ביקורנו נאום פטריוטי בפני חייליו בו התריע בפניהם מהפלישה הרוסית - וצעד יחד איתם מעין "צעדת התאבדות" ללא נשק לעבר הכוחות הרוסים שצבאו על שערי הבסיס. "אם נראה שנשקפת סכנת חיים למשפחותינו, אנחנו נשתמש בנשק נגדם", אמר אז לחדשות 2.

הקולונל שהפך לסמל נעדר - ולא ידוע מה עלה בגורלו

אתמול, המתיחות בין הכוחות משני הצבאות התחלפה במציאות כואבת - וגם מסתורית: הכוחות הרוסים השתלטו על הבסיס לאחר שבועות של מצור ופרצו פנימה תוך שהם יורים ירי מקלעים. בזמן הפריצה, ממצ'וק שר את ההמנון האוקראיני עם חייליו - כצעד אחרון של הוכחת נאמנות למולדת וגם של השלמה עם תום המאבק. לאחר הפריצה, לא ברור מה עלה בגורלו של קולונל ממצ'וק שנחשב לנעדר.

לא חייליו, לא אשתו ולא יתר בני משפחתו יודעים היכן הוא. ההערכות הן שכוחות המודיעין של צבא רוסיה "העלימו" אותו, וככל הנראה מחזיקים בו במעצר בעיר הנמל סבסטופול שבשטח חצי האי קרים.