על סף מלחמה: "ספינות קרב רוסיות מול חופי קרים"

גורם צבאי באוקראינה אמר כי שתי הספינות הרוסיות, המצוידות בנשק נגד צוללות, חדרו למרחב הימי של המדינה. הצבא העלה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר ורה"מ שלח איום מפורש לעבר מוסקבה: "התערבות צבאית של רוסיה תתן את האות לפתיחת מלחמה". פוטין שוחח עם אובמה: "נגן על האינטרסים שלנו"

האישור שנתן הפרלמנט הרוסי לנשיא פוטין להפעיל כוח צבאי באוקראינה העלה את רמת המתיחות בין המדינות לשיא חדש מאז החל המשבר, והערב (שבת) דיווח גורם צבאי באוקראינה כי שתי ספינות קרב רוסיות המצוידות בנשק נגד צוללות חדרו למים הטריטוריאליים של המדינה ונראו מול חופי חצי האי קרים. צבא אוקראינה העלה את הכוננות לרמה הגבוהה ביותר וראש הממשלה הזהיר: "כל התערבות צבאית רוסית תוביל למלחמה".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורם הצבאי, שצוטט בסוכנות הידיעות אינטרפקס, אמר ששתי הספינות הרוסיות נראו במפרץ סבסטופול, שם ממוקם בסיס הצי הרוסי, וכי מדובר בהפרה של ההסכם בין המדינות על החכרת הבסיס הרוסי באזור.

מוקדם יותר, אחרי ישיבה עם ראשי מערכת הביטחון שנמשכה יותר משלוש שעות, נשיא אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב אמר כי אין כל צידוק למה שהגדיר כתוקפנות רוסית נגד ארצו. ראש הממשלה ארסני יטסניוק אמר כי הוא שוחח עם מקבילו הרוסי דימטרי מדבדב, קרא לו להחזיר את הכוחות הרוסים לבסיסם בחצי האי קרים והציע לקיים שיחות. "התערבות צבאית תהיה פתיחתה של מלחמה והסוף של היחסים בין אוקראינה לרוסיה", אמר יטסניוק לכתבים.

עימותים אלימים בין תומכי רוסיה למתנגדיה (רויטרס)

פוטין לאובמה: נגן על האינטרסים שלנו

בניסיון להוריד את המתח, שוחח נשיא רוסיה פוטין עם נשיא ארה"ב אובמה בטלפון במהלך הלילה. בשיחה אמר פוטין כי לרוסיה יש את הזכות להגן על האינטרסים שלה באוקראינה: "פוטין הביא לתשומת לבו של אובמה את המעשים הפרובוקטיביים והפשעים של ימנים קיצוניים שנתמכים בידי השלטון הנוכחי בקייב", נמסר בהודעת הקרמלין.

"נשיא רוסיה הבהיר כי יש איום של ממש וסכנת חיים לאזרחי רוסיה בשטח אוקראינה. האלימות המתפשטת באזורים המזרחיים באוקראינה ובפרט בקרים מביאים לרוסיה את הזכות להגן על האינטרסים שלה ועל דוברי הרוסית שגרים באזור", הוסיפו במוסקבה.

בתוך כך, החלו אלפי רוסים אזרחי אוקראינה להימלט לרוסיה בעקבות ההתפתחויות האחרונות. "בשירותי הגבולות אומרים כי מאז תחילת האירועים באוקראינה, 143 אלף בני אדם עזבו את המדינה וחצו את הגבול לרוסיה", אמר סגן דובר הפרלמנט במוסקבה.

צבא רוסיה מתכונן לפלוש? (רויטרס)

מוקדם יותר הערב, לאחר שהפרלמנט הרוסי אישר לנשיא פוטין להפעיל כוח צבאי באוקראינה, אומר דוברו של הנשיא כי הוא טרם החליט אם לשלוח כוחות למדינה השכנה. "אחרי ההחלטה של מועצת הפדרציה הנשיא קיבל את כל האמצעים הנדרשים לפתור את המצב, בהיבט של שימוש בכוח צבאי, ובהיבט של קבלת החלטה בנוגע להחזרת המשלחת הדיפלומטית בארה"ב", צוטט הדובר דימטרי פסקוב. "באותו הזמן, חשוב להדגיש כי הנשיא לא קיבל עדיין החלטה בנושא".

סוכנות הידיעות אינטרפקס ציטטה את פסקוב באומרו כי הקרמלין "מקווה שלא תהיה הסלמה נוספת של המשבר".

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הלילה פעם נוספת ותקיים דיון דחוף במשבר באוקראינה. דיפלומט מלוקסמבורג, המכהנת כנשיאה התורנית של המועצה, אמר כי הפגישה תיערך הלילה לבקשת בריטניה.