תיעוד נדיר: מטאור מתרסק על הירח

השבוע פורסם סרטון ייחודי של פגיעת מטאור בירח, שאירעה לפני כחמישה חודשים. המטאור, במשקל של 400 קילוגרם, טס במהירות של 61 אלף קילומטרים לשעה עד שהתנגש בירח ויצר מכתש בקוטר של 40 מטרים

את התנגשות המטאור הזה בירח ניתן היה לראות גם מכדור הארץ: מדען ספרדי חשף השבוע תיעוד מיוחד של פיצוץ עז שאירע בירח לפני כחצי שנה, כתוצאה מפגיעת מטאור. ב-11.9.2013 מטאור בגודל מכונית קטנה ובמשקל 400 קילוגרם טס במהירות של 61 אלף קילומטרים לשעה - עד שפגע בירח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מכיוון שלירח אין אטמוספירה, המטאור הגיע בשלמותו לקרקע של הירח. להתנגשות לא קדמו סימני בערה כפי שנראים בכדור הארץ בגשם מטאורים. הפיצוץ האיר בעוצמה אדירה, כך שניתן היה לראותו לרגע קצר בעין בלתי מזוינת מכדור הארץ. עוצמת הפיצוץ מוערכת בכ-15 קילוטון, ובעקבותיה נוצר מכתש בקוטר 40 מטר שבהק מחום במשך שמונה שניות.

החוקרים מעריכים כי עוצמת הפגיעה הייתה פי שלושה מזו שתועדה על ידי נאס"א לפני כשנה ונחשבה לגדולה ביותר. הוידאו הייחודי תיעד את פגיעת המטאור הגדולה ביותר שצולמה על פני הירח עד כה, והוא פורסם אתמול (ב') בספרד בכתב העת החודשי של אגודת האסטרונומיה המלכותית. התצפית המצולמת נערכה באוניברסיטת הואלבה בספרד, שם מקווים כי התגלית תסייע בהבנתן של פגיעות מטאורים בגופים פלנטאריים ובהתגוננות מפניהן.