מזכיר המדינה קרי: לא אתמודד על תפקיד נשיא ארה"ב ב-2016

בריאיון שהעניק לרשת CNN דחה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי את האפשרות שישוב להתמודד על תפקיד נשיא ארה"ב ב-2016. "אחרי שאסיים את תפקידי כמזכיר המדינה, אפרוש מהחיים הפוליטיים", אמר. בכך קרי מפנה את הבמה למי שמוזכרת כמועמדת לתפקיד הנשיאה הבאה, קודמתו בתפקיד הילארי קלינטון

לא יהיה נשיא. מזכיר המדינה קרי (AP)

מפנה את הבמה להילארי? בראיון לרשת CNN האמריקנית, אמר מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי, כי אין בכוונתו להתמודד לנשיאות ארה"ב ב-2016.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אחרי שאמלא את תפקיד מזכיר המדינה, אני מתכוון לפרוש מפוליטיקה", אמר קרי בריאיון. "אני משרת את המדינה בהתאם לתפקיד שהנשיא אובמה מינה אותי אליו. אתגרים רבים עדיין לפנינו", הוסיף מזכיר המדינה. מדבריו של קרי עולה, כאמור, כי אין בכוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות ארצות הברית שייערכו בנובמבר 2016.

בבחירות לנשיאות לפני עשור, קרי זכה במועמדות המפלגה הדמוקרטית ורץ לתפקיד מול הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, אך הפסיד לאחר מרוץ צמוד מולו - ובוש זכה ב-4 שנים נוספות בבית הלבן. מועמד שהתמודד בעבר בארצות הברית ונכשל בדרך כלל לא שב ומתמודד שוב על אותו התפקיד - ובהצהרתו זו, קרי למעשה ממשיך את אותו "נוהג" בלתי מחייב.

הילארי קלינטון תהפוך לנשיאה הראשונה של אמריקה?

האמירה של קרי בריאיון בדבר אי מועמדותו לנשיאות ארה"ב סוללת למעשה את דרכה של קודמתו בתפקיד, מזכירת המדינה לשעבר הילארי קלינטון, לתפקיד הנשיאה הראשונה של ארצות הברית - זאת במידה ותחפוץ להתמודד בשנית על התפקיד.במערכת הבחירות לנשיאות של 2008, הילארי ניסתה לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לאחר שרצה מול מי שהוא הנשיא היום, ברק אובמה, אך בסופו של דבר הפסידה בקרב על המועמדות.

גורמים רבים בארה"ב מעריכים כי קלינטון שואפת לשוב ולהתמודד על תפקיד מנהיגת העולם החופשי בבחירות 2016, לאחר שאובמה יסיים 8 שנים בבית הלבן ולא יוכל להתמודד שוב לתפקיד הנשיא. עד לשלב הזה, קלינטון סירבה לעסוק בנושא, אך היא תצטרך להחליט בקרוב אם היא רצה לתפקיד - או מותירה את הבמה למועמדים חדשים.