רוחאני: נמשיך בתכנית הגרעין, לא שואפים לנשק גרעיני

שעות ספורות לפני נאומו של ראש הממשלה נתניהו, עלה על הבימה בדאבוס נשיא אירן חסן רוחאני. בנאום מתון ביקש לקבל את ארצו לקהילה הבינלאומית והדגיש: "לא שאפנו מעולם לנשק גרעיני, נמשיך בתכנית למטרות שלום". רוחאני קרא לכונן יחסי שלום על המדיניות באזור שאירן מכירה בהן, והתחמק משאלות ישירות לגבי ישראל

על רקע הסכם הגרעין המתגבש וההקלות בסנקציות הבינלאומיות המוטלות על ארצו, נשא בצהריים נשיא אירן חסן רוחאני דברים בפורום הכלכלי העולמי שמתקיים בדאבוס, שווייץ. "בשלושת העשורים הקרובים בכוונתי להפוך את אירן לאחת הכלכלות החזקות בעולם", הצהיר. בנוסף, קרא רוחאני לכינון שלום עם "כל המדינות שאירן מכירה בהן", סירב להתייחס לישראל והדגיש את כוונתו להמשיך בתכנית הגרעין - למטרות שלום. את דברי רוחאני העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח דבריו, אמר רוחאני כי הגיע לדאבוס משום שהוועידה "מספקת הזדמנות למנהיגים העולמיים להיפגש ולדון בסוגיות הגלובליות. הכינוס הזה מסייע בניהול העניינים הבינלאומיים. אני כאן כדי להביע את התקווה של עמי לשיתוף פעולה, שיח ושלום. העם האירני צריך להתקבל בקהילה הבינלאומית. מאז כניסתי לתפקיד אנו חשים רוח חדשה של תקווה".

נשיא אירן, בשיחה מיוחדת שנועדה למשוך משקיעים לשיקום הכלכלה המקומית, התייחס גם למעמדה של ארצו, והבהיר כי אירן מתכוונת לקחת חלק משמעותי בשנים הקרובות בנעשה במזרח התיכון. "אנחנו מוכנים לדון עם כל המדינות באזור כדי להביא לשיפור במצב ולקדם שיתוף כלכלי", אמר רוחאני. "אנחנו רוצים לקדם את זכויותיהם של הפלסטינים, לפתור את המשבר בסוריה ובמפרץ הפרסי ולהילחם בקיצוניות. היציבות במזרח התיכון תלויה בשיתוף פעולה כלכלי".

הוא הדגיש כי העולם חייב להילחם בטרור ולייצר תקווה במקום ייאוש. "הבעיה של ההנהגה במזרח התיכון היא המרחק הגדול מהעם - המנהיגים לא מכירים את העם שלהם", קבע. "הטרוריסטים ניצלו את האווירה הזו כדי לקדם את המטרות שלהם. ביטחון העולם קשור לביטחון במזרח התיכון".

"לא מוכנים שיציבו מכשולים למדעני הגרעין"

רוחאני התייחס גם לתכנית הגרעין ולהסכם עם המערב והדגיש את הצורך של הכרה אמריקנית בזכויותיה של אירן. "נציגים מאירן וארה"ב החליטו לשבת יחדיו כדי לפתור מחלוקות בנוגע לגרעין, זו ההתקדמות המשמעותית ביותר מאז ההפיכה האסלאמית", אמר. "הרפובליקה האסלאמית גדלה ופורחת וארה"ב צריכה לקבל את מיקומה ותפקידה ההיסטורי של אירן. אירן מחפשת מעשים ולא רק מילים במגעים עם ארה"ב".

רוחאני הדגיש כי אין בכוונת ארצו לייצר נשק גרעיני, אך הדגיש כי אירן תמשיך לפתח יכולות גרעיניות אזרחיות. "אנחנו לא מוכנים שיציבו מכשולים מול מדעני הגרעין שלנו והטכנולוגיות שלנו", הצהיר. "אני אומר שוב ושוב - אין מקום לנשק גרעיני במדיניות שלנו, אירן לא רוצה נשק גרעיני. לא ביצענו שום פעולה תוקפנית כנגד אף אחד".

בהתייחסותו לסנקציות הכלכליות, שהוסרו חלקית, אמר רוחאני כי "הכרחי לתת לאנשים חופש כלכלי ופוליטי. במקום להטיל סנקציות, צריך לפתוח שווקים, לתת גישה לידע ולטכנולוגיה. כל פעולה אחרת תביא לכישלון - זו הסיבה שאירן מחזיקה תכנית גרעינית, למטרות שלום".

המטוסים של אירן וישראל בז'נבה (חדשות 2)

רוחאני התחמק משאלות על ישראל

"אירן שקופה לחלוטין, אירן מעולם לא רצתה נשק גרעיני ומעולם לא שאפנו שיהיה לנו נשק גרעיני בעתיד", הוסיף. לאחר מכן רמז נשיא אירן להשפעת ישראל על המעצמות: "המכשול עשוי להיות היעדר רצון אמיתי מצד הצדדים, שנמצאים תחת לחץ של אחרים. אירן, כמו מדינות אחרות, לא תקבל אפליה - אנחנו רוצים תכנית גרעין למטרות שלום".

גם למצבה של חברתו ל"ציר הרשע" סוריה, התייחס רוחאני. "סוריה לכודה בקטסטרופה, באסון", קבע. "מיליוני אנשים תמימים נטבחו או הפכו לפליטים. זה מצב אומלל, מאוד עצוב. אנחנו מצרים על נוכחות הטרוריסטים בסוריה, שרוצחים עוברי אורח תמימים". דברים אלה נאמרו על רקע ביטול השתתפותה של אירן בשיחות בז'נבה שנועדו לקדם פתרון למשבר בסוריה. רוחאני קרא לקיום בחירות חופשיות בסוריה, בהסכמת האופוזיציה והמשטר.

לאחר מכן נשאל רוחאני לגבי יחסי אירן עם שכנותיה, ברמיזה לישראל. "אנחנו מכירים היטב את כל שכנינו, אין יוצא מן הכלל", אמר. "היו לנו חילוקי דעות עם מדינות שונות, היו אפילו פעולות עוינות, אבל אנחנו רוצים לראות עתיד שלום ויחסים בריאים עם כולם. עם כל העולם בלי יוצא מן הכלל - עם כל המדינות שאנחנו מכירים בהן באופן רשמי".

הנשיא פרס עונה: "למה אירן מפתחת טילים ארוכי טווח?"

זמן קצר לאחר הדברים של רוחאני, התייחס אליהם גם נשיא המדינה שמעון פרס במסיבת עיתונאים בשולי הוועידה. לדברי פרס, "העם בישראל רוצה שלום עם האירנים, אך אירן היא זו שלא אומרת בפה מלא מה היא רוצה".

"שמענו מרוחאני חצי נאום - הוא דיבר יפה על סוריה, אבל אנו שוכחים שהוא תומך בארגון החיזבאללה ששופך הכי הרבה דם בסוריה, הוא אומר שאירן לא רוצה נשק גרעיני אבל לא הסביר מדוע הוא מפתח טילים ארוכי טווח", הדגיש הנשיא פרס.

עוד הדגיש פרס כי הוא מברך על מדיניותו של הנשיא האמריקני בנוגע לאירן: "הוא מנסה לעשות את הדבר הנכון, ארה"ב לא תפסיק את הסנקציות עד שלא תראה הוכחה להפסקת תכנית הגרעין הצבאית של אירן. ארה"ב לא תקבל רק מילים היא רוצה לראות מעשים".

נתניהו: "רוחאני ממשיך במופע ההונאה האירני"

בתגובה לדבריו של רוחאני, עוד לפני נאומו בכנס, הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לדברים. "רוחאני ממשיך במופע ההונאה האירני", תקף נתניהו. "בזמן שהוא מדבר על שלום עם מדינות המזרח התיכון - הוא סירב גם היום להכיר בקיומה של מדינת ישראל, והמשטר שלו קורא מדי יום להשמדתה של מדינת ישראל".

בעקבות המאמצים האירנים להשיג את הנשק האסור, הידרדרה בשנים האחרונות הכלכלה באירן לשפל חסר תקדים. כעת, עם התחלת יישום ההסכם עם המערב, מקווים האירנים לגייס חזרה השקעות לארצם. במקביל לדברי הנשיא האירני שנמצאים במוקד הוועידה, צפוי רוחאני להיפגש עם שורה של אנשי עסקים בינלאומיים ולשווק את הכלכלה המקומית.

שעות ספורות לאחר שיירד רוחאני מהבימה בדאבוס, צפוי גם ראש הממשלה נתניהו לשאת דברים בנאום כלכלי שנועד לשווק את הכלכלה הישראלית, בדגש על תעשיית ההיי-טק וההישגים האחרונים בתחום. אתמול נפגש נתניהו עם מנכ"לית יאהו מאריסה מאייר, ובהמשך הוא צפוי להיפגש עם שורה של אישים בכירים בעולם העסקי.

עם נתניהו הגיע לדאבוס גם הנשיא שמעון פרס. למרבה האירוניה, נחת מטוסם סמוך למטוס של המשלחת האירנית, מה שאיפשר את התמונה ההיסטורית של הנציגים הישראלים על רקע הדגל של הרפובליקה האסלאמית.