סכסוך באירן: מפקד משמרות המהפכה נגד שר החוץ

האם ארה"ב יכולה לשתק את מערכת ההגנה האירנית בעזרת כמה פצצות? הדיון בשאלה הזו הוביל לוויכוח פומבי בין שר החוץ האירני מוחמד זריף למפקד משמרות המהפכה מוחמד ג'עפרי, שסבור שלזריף אין זכות להתבטא בנושאים צבאיים. ג'עפרי טען כי שר החוץ טעה כשאמר שארה"ב יכולה לשתק את מערכות ההגנה האירניות בקלות

זאריף VS ג'אפרי (AP)

סכסוך גלוי ופומבי בצמרת השלטון האירני: מפקד משמרות המהפכה מוחמד ג'עפרי אמר כי שר החוץ מוחמד זריף לא מוסמך להתבטא בנושאים צבאיים, לאחר שהשר טען כי המערב יכול להרוס את מערכת ההגנה של אירן בקלות ובמהירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר צוטט השר מוחמד ג'וואד זריף בתקשורת האירנית אומר כי "למערב יש חשש מזערי מול מערכת ההגנה האירנית". שר החוץ הוסיף כי המערב יכול למחוק את מערכות ההגנה האירניות במידה ויחליט לעשות זאת. זריף ניסה לטעון כי דבריו הוצאו מהקשרם, אבל השמרנים במדינה מנצלים את ההתבטאות כדי לנגח את שר החוץ.

"אנו חושבים שהוא דיפלומט מנוסה, אבל הוא לא מכיר את התחום הצבאי", צוטט מפקד משמרות המהפכה האירניות בסוכנות הידיעות האירנית פארס. עיתונאי שאל את ג'עפרי האם לכוחות האמריקנים יש יכולת לפרק את מערכות ההגנה בעזרת מספר פצצות, כפי שאמר זריף, ומפקד המשמרות ענה לו: "זה לא נכון, אין לו ניסיון צבאי והוא לא מומחה בעניין".

ג'עפרי פסל את הדרישות שקראו לאחרונה לו ולארגון משמרות המהפכה להישאר מחוץ לפוליטיקה. הוא אמר כי תפקידו להגן על הזהות המהפכנית -מוסלמית של המדינה: "האיום האמיתי למהפכה מגיעה מהזירה הפוליטית, אנשי משמרות המהפכה לא יכולים להישאר אדישים מול האיום".

בחודש ספטמבר, זמן קצר אחרי שנבחר, הנשיא רוחאני אמר שאין שום צורך להתערבות של אנשי המשמרות בהליך הפוליטי, כשגם המנהיג הרוחני האייתוללה עלי חמנאי הסכים להצהרה הזו.