האשכבה למנדלה: פרס ונתניהו בבית - המנחה הודה להם על בואם

גם מארגני הטקס כבר התבלבלו מהדיווחים המשתנים על הרכב המשלחת הישראלית לטקס האשכבה של נלסון מנדלה: אחרי נאומו של אובמה, מנחה האירוע הודה לנשיא הישראלי ולראש הממשלה על בואם, למרות שנשארו בבית. יו"ר המשלחת אדלשטיין: "גאה במשלחת המגוונת". צפו ברגע המביך

מנחה טקס האשכבה לנלסון מנדלה, סגן נשיא דרום אפריקה לשעבר בלקה מבטה, ניהל את העצרת בכישרון רב, אבל לא שם לב לטעות שיצאה מפיו. אחרי נאומו של הנשיא אובמה, לקראת נאומה של נשיאת ברזיל דילמה רוסף, מבטה הודה למנהיגים נוספים שהגיעו להפרד ממנדלה, ביניהם לנציגים הישראלים שלא היו שם - הנשיא שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבטה קיבל ככל הנראה רשימה לא מעודכנת של האורחים ועל כן קרא: "תודה למשלחת מישראל, לנשיא שמעון פרס ולמשלחת בראשותו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שהגיע לטקס". השניים, כמובן, לא נכחו באירוע.

לעומת פרס ונתניהו, יו"ר המשלחת יולי אדלשטיין וששת חברי המשלחת  - חברי הכנסת פנינה תמנו-שטה, שמעון סולומון, רונן הופמן ודב ליפמן (יש עתיד), חיליק בר (העבודה) וניצן הורוביץ (מרצ) - דווקא הגיעו לאיצטדיון FNB ביוהנסבורג. אדלשטיין אמר עם הגעתו: "אני גאה במשלחת המגוונת שכנסת ישראל שלחה לטקס האשכבה, סיפורו של מנדלה הוא סיפור המאבק למען האחר והשונה".

"העם בישראל יזכור את מנדלה כמי שנטש את דרך האלימות במאבקו הצודק לשיוויון זכויות לשחורים וללבנים כאחד. אני מקווה שיגיע היום שבו מנהיגי האיזור יזניחו את הטרור בדיוק כמו מנדלה ויבחרו בהידברות במטרה להגיע לשלום בישראל", הוסיף אדלשטיין.

"גאה במשלחת המגוונת". אדלשטיין (חדשות 2)

אדלשטיין ושישה חברי כנסת ייצגו את ישראל

נתניהו ופרס לא הגיעו לטקס לאחר יומיים מביכים שבהם לא היה ברור כלל אם ישראל תיוצג בו בדרך כלשהי. בסופו של דבר, מי שכן יצא למשלחת הוא יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שאליו התלוו חמשת חברי הכנסת.

הסאגה סביב סוגיית הנציג הישראלי בטקס הפכה סבוכה בימים האחרונים, לאחר שנודע כי ראש הממשלה נתניהו לא ייצא לדרום אפריקה בשל העלויות הגבוהות של הטסתו ואבטחתו במקום - כשבעה מיליון שקלים, וזאת על רקע הפרסומים האחרונים על חשבון ההוצאות המנופח בבתיו. לאחר מכן דווח שנשיא המדינה פרס ייצג את ישראל, אך גם נסיעתו בוטלה מאחר והוא מתאושש ממחלת השפעת.

עם זאת, לטקס האשכבה הגיעו יותר מ-90 ראשי מדינות. עשרות מדינות נוספות שיגרו לדרום אפריקה משלחות בראשות שרים ונציגים זוטרים יותר. ארצות הברית מיוצגת על ידי הנשיא ברק אובמה. לאירוע גם הגיעו שורה של ידוענים, בהם אופרה ווינפרי, ביל גייטס והזמר בונו, סולן להקת U2 שהפך בשנים האחרונות לפעיל חברתי מוביל.

התבלבל. הכרוז מבטה (חדשות 2)