בית קברות יהודי עתיק התגלה בטורקיה

פועלים טורקים שחפרו באתר בנייה נדהמו לגלות בית קברות יהודי עתיק. למרבה האירוניה, מתחם הקבר נמצא דווקא מתחת למוזיאון לארכיאולוגיה. על פי הערכות, מדובר בבית קברות שפעל עד לאמצע המאה ה-19, ואיכלס את קבריהם של רבים מבני הקהילה היהודית בעיר. העצמות ייקברו מחדש בבית קברות יהודי אחר, לאחר טקס דתי

בית קברות עתיק בטורקיה, ארכיון (רויטרס)

זכר להיסטוריה שאבדה: בית קברות יהודי עתיק נמצא בטורקיה, ובו קברים רבים של הקהילה היהודית שחיה באיזמיר במאות השנים הקודמות. למרבה ההפתעה, הקברים העתיקים נמצאו מתחת למוזיאון לארכיאולוגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית הקברות התגלה במקרה, על ידי פועלי בניין שחפרו מנהרה באזור איזמיר, כחלק מפרוייקט בנייה. הפועלים מצאו עצמות ומצבות, בעומק של כשבעה מטרים מתחת לאדמה.

העצמות נארזו והועברו לקהילה היהודית באיזמיר, בעוד הקברים פונו מהמנהרה. ג'אק קאיה, נשיא הקהילה היהודית באיזמיר, אמר כי העצמות ייקברו בבית הקברות היהודית "אלטינדאג", לאחר טקס דתי. "החפירות נמשכות, ומכיוון שייתכן שיימצאו עוד עצמות, אנחנו נשעה את הקבורה עד שנדע בוודאות שכל העצמות נמצאו", הוסיף קאיה.

"אנחנו יודעים שבית הקברות הזה היה בשימוש במהלך המאה ה-19 - הוא נשאר פתוח לקבורה גם לאחר שהתחלנו לקבור את מתינו בבתי הקברות 'גורקסמה' ו'אלטינדג'", ציין קאיה בנוגע לרקע של מתחם הקברים העתיק.

הארכיאולוגים מאמינים כי טרם התגלה ההיקף האמיתי של אתר הקבורה, שהיה בשימוש עד לאמצע המאה ה-19. העיר איזמיר, שקיימת כבר למעלה מ-3,500 שנה, היא ביתה של הקהילה היהודית השנייה בגדולה במדינה - לאחר איסטנבול. במשך כל ההיסטוריה של העיר, התגוררה בה קהילה יהודית משמעותית ונכבדת.