הצעה בתאילנד: מס כניסה לתיירים

חופים, נופים – ומסים: ממשלת תאילנד מנסה להתמודד עם העלויות שתיירים לא אחראיים מטילים על הממלכה, ומציגה הצעה למס חדש. על פי ההצעה, כל אזרח שאינו תאילנדי ישלם מס של 500 בהט (16 דולר) מייד עם נחיתתו במדינה. במקביל, יעלו גם מסי הנמל לנוסעים היוצאים מנמלי התעופה בממלכה

מתרחק. נמל התעופה של בנגקוק (אינסטגרם)

נופש בתאילנד הוא לא עניין זול, וכעת הוא יהיה יקר מעט יותר: השר לבריאות הציבור של ממשלת תאילנד פראדיט סינטאוואנרונג אמר כי הממשלה תציג בקרוב מס על אזרחי מדינות זרות שייגבה מהם עם הנחיתה בנמלי התעופה הבינלאומיים במדינה, כך מדווח העיתון התאילנדי "בנגקוק פוסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי השר, המס שיוטל על הזרים יהיה בגובה של 500 בהט, כ-60 שקלים לערך. על פי הודעת לשכתו, המס יוביל לשיפור באיכות התיירים שנכנסת לתאילנד. הוא הוסיף כי המס יקל על תאילנד לשלם על תיירים שמטופלים בבתי החולים בממלכה ואין להם ביטוח בריאות. אם ההצעה תתקבל, המס ייגבה מתיירים שינחתו במדינה החל מינואר 2014.

על פי ההצעה, מי שינחת ישלם כאמור 500 בהט, ומי שיגיע למדינה דרך מעבר יבשתי (מקמבודיה, לאוס או מיאנמר) ישלם 30 בהט לכל יום של שהייה במדינה, כשתקופת הזמן המקסימאלית המותרת לשהייה לכניסה מהיבשה היא שבועיים ולכניסה מהאוויר - חודש. שערי הכניסה המרכזיים של המדינה הם נמלי התעופה של בנגקוק, צ'יאנג מאי ופוקט.

במקביל: עלייה גם במיסוי בנמלי התעופה

מאז הצגת ההצעה היא הובילה לויכוחים רבים, כשהמתנגדים הבולטים לה הם אנשי תעשיית התיירות במדינה. כבר היום תאילנד מטילה מס על נוסעים במעבר בנמל התעופה של בנגקוק שעוברים ביקורת גבולות ועוזבים את המדינה לאחר מספר שעות.

במקביל, אתמול הודיע משרד התחבורה התאילנדי כי מסי הנמל במדינה יעלו וייקרו את מחיר הטיסות. המס בטיסות בינלאומיות לנוסע יעלה מ-700 בהט ל-800 בהט, ובטיסות פנים מ-100 בהט ל-200 בהט.

תיירות היא אחד ממוקדי ההכנסה המרכזיים של תאילנד. היא אחראית לכ-7% מהתוצר הלאומי הגולמי, כשבשנת 2012 ביקרו במדינה לא פחות מ-22 מיליון תיירים. עם זאת, התיירות מובילה לכמה השפעות שליליות וקשות על החברה התאילנדית השמרנית ברובה כמו סחר וניצול נשים למטרות זנות, סחר בסמים ועלייה ברמת האלימות וצריכת האלכוהול בממלכה.