מחלקת המדינה האמריקנית: "הכדור במגרש של אירן"

בתום סבב שיחות ראשון בין אירן למעצמות בז'נבה, מבהירים בוושינגטון כי לא תהיה פריצת דרך מהירה במשא ומתן. "למרות שאנו מעריכים את שינוי הטון מצד הממשל האירני, אנו מחכים לצעדים ספציפיים לגבי סוגיות הליבה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני

"הכדור במגרש של אירן". אובמה ורוחאני (AP)

בסיומו של יום השיחות הראשון בין אירן לשש מעצמות המערב , בארמון האומות בז'נבה שבשוויץ, מבהירים בארה"ב כי אסור לצפות לפריצת דרך מהירה במגעים לסיון משבר הגרעין. סגן דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מייקל מאן הבהיר כי "הכדור נמצא כעת בידיים של אירן", ומהבית הלבן נמסר: "אנו מחכים לצעדים ממשיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר אחר במחלקת המדינה האמריקנית, שצוטט ברשת CNN, התייחס גם הוא להצעה שהגישה הרפובליקה האסלאמית לנציגי המעצמות בשיחות. "בפעם הראשונה ניהלנו שיחות מפורטות לגבי עניינים טכניים".

דובר הבית הלבן ג'יי קרני הבהיר כי אסור לפתח ציפיות גבוהות לתוצאות מהירות בשיחות הגרעין. "אנו רוצים לוודא שאף אחד, למרות הסימנים החיוביים שראינו, לא מצפה לפריצת דרך בן לילה", אמר קרני. "למרות שאנו מעריכים את שינוי הטון מצד הממשל האירני, אנו מחכים לצעדים ספציפיים לגבי סוגיות הליבה".

ההצעה האירנית: בלי ביקורי פתע. ארכיון (רויטרס)

ההצעה האירנית: בלי ביקורי פתע

מוקדם יותר צוטט בכיר אירני בתחנת הטלוויזיה הלבנונית "אל מיאדין", שמזוהה עם אירן, ואמר כי בהצעה לפתרון המשבר שהגישה אירן למעצמות לא נכלל סעיף של ביקורי פתע של הפקחים במתקני הגרעין ברחבי המדינה.

סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י, אחד מראשי המשלחת האירנית לשיחות, צוטט בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית אירנ"א כי "כל עסקה שתיחתם בינינו לבין המערב חייבת לכלול את הסרת הסנקציות ולכבד את זכותנו להעשרת אורניום", לדבריו, שאר פרטי ההצעה האירנית יישארו חסויים, "עד שייחתם הסכם".