חוק חדש מסעיר את אירן: אב יוכל להינשא לבתו המאומצת

חוק חדש באירן מפחית את גיל הנישואין המותר, וגם קובע שאבות יכולו להינשא לבנותיהם המאומצות לאחר שיגיעו לגיל 13. החוק, שטרם אושר סופית במועצה השלטת, מעורר סערה גדולה במדינה: "הוא מתיר פדופיליה, זוהי נורמליזציה של פשע וגילוי עריות", אמרה פעילה המתנגדת לחוק

חתונה מסורתית באירן, ארכיון (רויטרס)

חוק חדש באירן יאפשר לגברים להינשא לבנותיהן המאומצות, כאשר הן יגיעו לגיל 13 - כך מפרסם העיתון הבריטי "הדיילי מייל". החוק, העוסק בגיל הנישואין החוקי, עורר סערה רבה במדינה האסלאמית. "החוק מתיר פדופיליה, ומעניק לפדופילים פתיון במסגרת אימוץ", אמרה אחת הפעילות כנגד החוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוק עורר דאגה רבה במדינה, דווקא בתקופה בה הנשיא החדש רוחאני מנסה להציג גירסא מתונה ומתקדמת יותר של אירן למערב. החוק אושר בפרלמנט האירני, ולפיו נערות יוכלו להתחתן, באישור אביהן כבר בגיל בגיל 13. נערים לעומת זאת יוכלו להתחתן בגיל 15 "המופלג". החוק אמנם מתייחס לסוגיית גיל הנישואין המותר, אך מעורר עניין רב בין היתר בשל חששות של ארגוני זכויות אדם מגילוי עריות ומהפרה נמשכת של זכויותיהם של ילדים.

"החוק מתיר פדופיליה", אמרה בתגובה עורכת הדין האירנית שאדי סאדר, הפעילה בקבוצת "צדק עבור אירן". "זהו לא חלק מהתרבות האירנית להינשא לילד המאומץ שלך. סביר להניח שגילוי עריות מתרחש באירן בשיעור דומה לזה של מדינות אחרות בעולם, אבל החוק הזה מתיר פדופיליה ומסכן את ילדינו. זוהי נורמליזציה של הפשע בתרבות שלנו", הצהירה סאדר לעיתון "הדיילי מייל" הבריטי.

בכירים אירנים טוענים כי השאלה בדבר נישואין בין אבות לבנותיהן המאומצות נובעות מסוגיות פרקטיות בחיי היום יום: לטענתם, ילדות מאומצות צריכות ללבוש חיג'אב ליד אביהן, ואימהות צריכות ללבוש חיג'אב ליד בניהן המאומצים. מנגד טוענת עו"ד סאדר כי זוהי "מזימה חקיקתית" על מנת לעקוף את הגבולות הנורמליים של יחסים הוריים. "עם החוק הזה, אתה יכול להיות פדופיל ולקבל את הטרף שלך, במסגרת של אימוץ ילדים".

החוק טרם אושר באופן סופי על ידי המועצה השלטת במדינה, אך אישורו הראשוני בפרלמנט עורר סערה רבה בקרב פעילים במדינה. נישואין בגיל הנוער - לפני גיל 18 - הפכו לתופעה רחבת היקף במדינה ולגורם לדאגה. סוכנות הידיעות הממשלתית דיווחה כי 42 אלף ילדים בין הגילאים 10 ו-14 היו נשואים בשנת 2010.