אירן: "נתניהו מחרחר מלחמה"

נאומו של ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם ממשיך לעורר תגובות בעולם. סוכנות הידיעות האירנית פארס מדווחת כי רמטכ"ל צבא אירן כינה את נתניהו "מחרחר מלחמה" והוסיף כי נאומו נבע מייאוש. במקביל, מדווח כי מדינות המערב שוקלות לאפשר לאירן להמשיך להעשיר אורניום ברמה מסוימת, במסגרת הסכם פשרה על תכנית הגרעין

נתניהו בעצרת האו"ם (AP)

רמטכ"ל צבא אירן, חסן פירוזאבדי, גינה היום (ד') את נאומו של ראש הממשלה נתניהו אמש בעצרת האו"ם. "נתניהו הותיר על קירות עצרת האו"ם חותם של מחרחר מלחמה", צוטט פירוזבאדי בסוכנות הידיעות האירנית פארס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא לא הרוויח דבר מלבד הגברת האיום על הציונים", הוסיף פירוזאבדי וכינה את נאומו של נתניהו נואש. לדבריו, איומיו של נתניהו בפעולה צבאית הפכו ל"חרב קהה וחלודה". פירוזאבדי לגלג על הנוסח שנשמע בעבר מפי ישראל וארצות הברית, לפיו האופציה הצבאית נותרת על השולחן, ואמר כי "השולחן שבור".

במקביל מדווחות סוכנות הידיעות רויטרס כי ממשלות במערב שוקלות כעת לאפשר לאירן להמשיך ולהעשיר אורניום ברמה מסוימת, כחלק מעסקה אפשרית לפתרון המחלוקת סביב תכנית הגרעין.

רמטכ"ל צבא אירן חסן פירוזאבדי (farsnews)

"אפשרות שיש לחקור"

האיחוד האירופי (AP)
"אני מאמין שחלק מהעסקה הוא שאם האירנים יוכיחו שתכנית הגרעין שלהם נועדה לצורכי שלום, יהיה אפשרי עבורם לעשות זאת", אמר לינאס לינקביצ'יוס, שר החוץ של ליטא, בהתייחסו לאפשרות של העשרת אורניום. ליטא מתפקדת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. לדבריו, לא מדובר בעסקה חתומה אלא "באפשרות שיש לחקור".

בסדרה של מגעים מאז אפריל בשנה שעברה, שש המעצמות הורו לאירן להפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20%. דיפלומטים אומרים שהדרישה הזאת לא תשתנה, אם כי יש סיכוי שיאפשרו לאירן להמשיך להעשיר אורניום ברמה נמוכה, עד 5%, על מנת לייצר דלק מתאים לתחנות כוח גרעיניות. הנושא ייבחן בסבב השיחות הבא בין אירן לבין המעצמות, שייפתח בז'נבה שבשוויץ ב-15 באוקטובר.

אירן במוקד עצרת האו"ם - סיקור מיוחד:

שר החוץ הסורי בעצרת האו"ם: "לפעול נגד הגרעין של ישראל"

שר החוץ האירני: נתניהו שקרן

פרס: "אירן מפתחת נשק להשמדה המונית"

אירן: "צריך יותר משיחת טלפון"  

רוחאני: היחס לאירן בעולם השתנה

סבא"א: התקדמות בשיחות עם אירן

רוחאני: "על ישראל להצטרף לאמנה נגד נשק גרעיני"