מזכ"ל האו"ם: לפעול לתגובה הולמת בסוריה

רוח גבית לאובמה מכיוון האו"ם: המזכ"ל באן קי-מון הבהיר כי "אם אכן התגלו ראיות לנשק כימי – מועצת הביטחון חייבת להראות מנהיגות" וקרא לתגובה הולמת. במקביל, הדי תמיכה משמעותיים מכיוון מנהיגים בקונגרס

באן קי-מון קורא לפעול (רויטרס)

אובמה מקבל גיבוי מהאו"ם. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון קרא הערב (ג') לתגובה בסוריה במידה ואכן התגלו ראיות לנשק כימי. "מועצת הביטחון חייבת לגלות מנהיגות", אמר באן קי-מון, "אני קורא לתגובה הולמת במידה שההאשמות יתבררו כנכונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מזכ"ל האו"ם הדגיש בדבריו כי למועצת הביטחון יש מחוייבות להתגבר על המבוי הסתום ולהראות מנהיגות. היום קרא נשיא ארה"ב ברק אובמה למנהיגי הקונגרס להצבעה מהירה שתאשר פעולה מוגבלת בסוריה.

"התוכנית האמריקנית תהיה מוגבלת בהיקפה", הדגיש אובמה בפגישה עם מנהיגי הקונגרס, "לא נחזור על המלחמות הארוכות בעירק ובאפגניסטן".

הקונגרס יאשר תקיפה? ארכיון (AP)

זמן קצר אחרי פנייתו של אובמה למנהיגי הקונגרס  כבר הגיעו הדי תמיכה משמעותיים מהנציגים הרפובליקניים למהלך. יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר הודיע כי יתמוך בקריאתו של נשיא ארה"ב לפעולה בסוריה וקרא לעמיתיו ללכת בעקבותיו.

"יש לנו אוייבים בעולם שצריכים להבין שלא נסבול סוג כזה של התנהגות", הדגיש ביינר. גם מנהיג הרוב בבית הנבחרים אריק קנטור הביע תמיכה בבקשתו של אובמה לפעולה צבאית בסוריה.

"אני נוטה להצביע לספק לאובמה את האופציה להשתמש בכוח צבאי בסוריה", אמר קנטור לאחר הודעתו של ביינר על תמיכה במהלך.

ננסי פלוסי מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים אמרה שהיא מאמינה שהקונגרס יתמוך בהחלטה המאפשרת לצבא ארה"ב לפעול נגד אסד.

"לא ניצור מצב שאין לו סוף"

היו"ר הדמוקרטי של ועדת הכוחות המזויינים בסנאט קארל לוין ציין, כי לאחר השיחה עם הנשיא אובמה הוא בטוח כי ארה"ב תעניק את תמיכתה למהלכיה של האופוזיציה הסורית. "אני בטוח שאנחנו הולכים לתת תמיכה איתנה יותר לאופוזיציה הסורית", אמר לוין.

ראש הוועדה לקשרי חוץ בסנאט הסנאטור רוברט מנדז אמר היום כי החלטה המאשרת פעולה צבאית בסוריה צפויה לעבור, אך לא בלי שינויים מסויימים. "אני מאמין כי נגיע לשם", אמר מנדז בתשובה לשאלה אם לסנאט יש את הקולות הנחוצים להעברתה של החלטה מעין זו.

לדבריו, ההחלטה שכפי הנראה תעבור תהיה על פעולה מצומצמת יותר מכפי שכיוון אליה הממשל. "בסופו של יום היא תיצור איזון בין הצורך לפעול, ולפעול בצורה שתענה על המטרות שלנו ולא תיצור מצב שאין לו סוף", הוסיף בראיון לרשת סי.אן.בי.סי.