קרי ישכנע את הסנאט לתקוף בסוריה

מזכיר המדינה האמריקני צפוי להעיד יחד עם שר ההגנה צ'אק הייגל בפני חברי הסנאט, כחלק ממאמצי השכנוע של הבית הלבן להביא לאישור מהלך התקיפה בסוריה על ידי בית הנבחרים. במקביל, החלו חברי הקונגרס הדמוקרטים בניסוח ההחלטה להוצאת התקיפה אל הפועל

הבית הלבן ממשיך במאמצים לאישור התקיפה בסוריה בקרב בית הנבחרים האמריקני. שר ההגנה צ'אק הייגל ומזכיר המדינה ג'ון קרי, צפויים להעיד היום (ג') בפני הסנאט במסגרת מאמצי השכנוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", השניים צפויים לקחת חלק בדיוני הוועדה ליחסים בינלאומיים בסנאט האמריקני בכדי להוציא אל הפועל את מהלך התקיפה הצפוי בסוריה. בהמשך, צפוי להופיע בפני הוועדה גם ראש המטות המשולבים האמריקני, הגנרל מרטין דמפסי. עוד דווח כי חברי הקונגרס הנמנים עם המפלגה הדמוקרטית החלו בניסוח ההחלטה לתקוף בסוריה, במסגרתה יפורטו משך זמן המוגבל שיוקצב לה ומטרותיה המדוייקות.

מוקדם יותר הלילה, נועד הנשיא אובמה בבית הלבן עם הסנאטורים לינדזי גרהאם וג'ון מקיין, ממנהיגי הרפובליקנים בקונגרס. האחרון הביע תמיכה בפעולה צבאית, והזהיר מפני ההשלכות של דחיית הצעתו של הנשיא. יחד עם זאת, אמר גורם בבית הלבן כי בוושינגטון מוכנים לנסח מחדש את טיוטת ההצעה שמאשרת פעולה צבאית נגד אסד "על פי הפרמטרים שהציב אובמה".

"הצבעה בקונגרס נגד התערבות צבאית בסוריה תהיה קטסטרופלית", אמר הסנאטור ג'ון מקיין בתום פגישתו עם הנשיא אובמה בבית הלבן. הוא הוסיף, כי "יש עוד דרך ארוכה לעבור" עד שההצעה תאושר.

אובמה: "אירן היא לא סוריה" (קובי גדעון, לע"מ)

אובמה לנתניהו: "אירן היא לא סוריה"

גם בתקופת ההמתנה להחלטת הקונגרס, נראה כי התיאום בין ישראל לארצות הברית הדוק בכל הדרגים: לאחר שאמש דווח לראשונה במהדורה המרכזית כי אובמה עדכן את נתניהו מראש על כוונתו לבקש את אישור הקונגרס לגבי תקיפה בסוריה, היום נחשף כי מסר נוסף שעבר בין שני המנהיגים נועד להפיג את החששות שהתעוררו בישראל בעניין האירני.

בשיחה בין שני המנהיגים, הבהיר אובמה לנתניהו כי העימות בסוריה לא צפוי להשליך באופן שלילי על הסוגייה האירנית ואמר לו כי "המחויבות שלי לעצירת הגרעין באירן - נחרצת". לדברים הצטרפו גורמים אמריקנים בכירים שאמרו כי הנושא מורכב ואין ברצונו של אובמה להסתבך במלחמת האזרחים בסוריה.

מצד שני, הוסיפו, כי אין בכוונתו של אובמה לעבור לסדר היום על שימוש בנשק כימי מצדו של אסד. גורם אמריקני אחר אמר, כי בכל התדרוכים מבהיר הנשיא אובמה לבני שיחו כי הימנעות מפעולה נגד אסד תכרסם בכושר ההרתעה מול סוריה וחיזבאללה.

"תקיפה תצית מלחמה אזורית". אסד (חדשות 2)

אסד מאיים: "תקיפה עשויה להצית מלחמה אזורית"

אמש המשיך אסד לשגר איומים לעבר המערב. בריאיון לעיתון הצרפתי "לה פיגארו", אמר הנשיא הסורי כי פעולה צבאית של ארצות הברית נגד משטרו עשויה להצית מלחמה אזורית. "כל מי שמאשים אותנו בשימוש בנשק כימי מוכרח לספק הוכחות לכך". הוא הוסיף, כי "ארצות הברית וצרפת לא מסוגלות לעשות זאת". הנשיא הסורי לא סיפק תשובה לגבי האם לצבא סוריה יש נשק שכזה או שלא. "נגיד שהיינו רוצים להשתמש בנשק להשמדה המונית", אמר. "האם זה אפשרי שנעשה זאת מבלי שחיילינו ייפגעו בעצמם? איפה ההיגיון?".

לגבי תגובתה האפשרית של סוריה לתקיפה בשטחה, השיב אסד: "עדיף שלא אדבר על תגובתנו. איש אינו יודע מה יקרה. קיים סיכון לפריצתה של מלחמה אזורית. המזרח התיכון הוא חבית נפץ; קיצוניות וכאוס יתפזרו לכל עבר".

בהמשך דבריו, התייחס אסד לשאלת מעורבותה של צרפת במתקפה אפשרית על ארצו, ואמר: "כל מי שתורם ומממן דבר שכזה - הוא אויבו של העם הסורי. כל מי שעובד נגד האינטרסים שלנו ואזרחינו גם הוא אויב. הצרפתים הם לא אויבינו, אבל לכל מעורבות שכזו תהיינה השלכות".