סוריה מבקשת מהאו"ם: הגנו עלינו

"האו"ם נקרא לממש את תפקידו כשומר על הביטחון ולמנוע שימוש אבסורדי בכוח שמנוגד לחוק הבינלאומי" - כך כתב שגריר סוריה באו"ם, בקריאה נואשת למזכ"ל הארגון למנוע פעולה צבאית מצד וושינגטון

סוריה פונה לעזרת האו"ם, ארכיון (AP)

הודעתו של הנשיא האמריקני אובמה כי בכוונתו לדחות פעולה צבאית בסוריה עד לאישור הקונגרס גרמה לרבים בסוריה לנשום לרווחה, וכעת עוברת המדינה המשוסעת למאבק בגזרה הדיפלומטית. נציגים סורים רשמיים פנו לאו"ם בבקשה למנוע "כל פעולה תוקפנית" נגדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדוח שפורסם על ידי הממשל האמריקני נטען כי יותר מ-1,400 בני אדם, רבים מהם נשים וילדים, נהרגו במהלך המתקפה הכימית הקשה ביותר שנרשמה מאז ההפגזה של סדאם חוסיין נגד המיעוט הכורדי בשנת 1988. אובמה, שהבטיח לפעול, יעביר מחר דוח מודיעין מסווג לראשי הוועדות בסנאט ובבית הנבחרים לקראת דיון בנושא ב-9 לספטמבר.

זמן קצר לאחר מכן, הודיע הנשיא הסורי באשר אסד כי הוא עורך הכנות צבאיות למתקפה האמריקנית הצפויה, אך במקביל סיפר על מאמציו ליצור חזית דילומטית בינלאומית נגד וושינגטון וכוונותיה.

האו"ם צריך למנוע שימוש אבסורדי בכוח

מחפש פתרון דיפלומטי? אסד (רויטרס)
ואכן, המאמצים הדיפלומטים לא איחרו לבוא. במכתב ששוגר למזכ"ל האו"ם באן קי מון ולנשיאת מועצת הביטחון של הארגון מריה קריסטיניה פרסוואל, כתב שגריר סוריה באו"ם כי עליהם למנוע כל פעולה צבאית. "מזכ"ל האו"ם צריך לגלות אחריות ולמנוע כל תוקפנות נגד סוריה ולנסות לקדם פתרון מדיני למשבר בסוריה", כתב השגריר הסורי בשאר ג'עפרי. "האו"ם נקרא לממש את תפקידו כחגורת בטיחות ולמנוע שימוש אבסורדי בכוח שמנוגד לחוק הבינלאומי".

השגריר הסורי ציין עוד כי "על ארה"ב למלא את תפקידה כמקדמת שלום וכשותפה לרוסיה בהכנות לוועידה בינלאומית בנוגע לסוריה ולא כמדינה שמפעילה כוח נגד כל מי שמתנגד למדיניות שלה".

במקביל, הביעה היום סין "חשש רציני" ממתקפה חד צדדית נגד סוריה. "אף צד לא צריך למהר ולשפוט מוקדם את המצב לפני קבלת תוצאת חקירת פקחי האו"ם", הודיעו גורמים רשמיים מטעם המעצמה מהמזרח.

הליגה הערבית, שהתכנסה לדון במצב בסוריה, הודיעה הלילה כי הממשל הסורי אחראי לשימוש בנשק הכימי ב-21 באוגוסט. "מי שעומד מאחורי המתקפה צריך להיות מועמד לדין ולהישפט בתור פושעי מלחמה", נאמר בהודעת הליגה הערבית.

הליגה קראה לקהילה הבינ"ל לנקוט בכל האמצעים האפשריים על מנת למנוע את הטבח המתמשך והיום-יומי בסוריה. כמו כן, הליגה ביקשה מהארגונים הבינ"ל להכיר בגורמי האופוזיציה הסורית כנציגה הרשמי של העם הסורי, וביקשה להעניק סיוע לגורמים אלו.

המתקפה בסוריה מתעכבת - הסיקור המלא:

רוסיה שולחת ספינות ביון לאזור סוריה

"מחכים למסכות מ-3:00 לפנות בוקר"

נושאת מטוסים בדרכה לים האדום

אסד: איומים לא ישנו את דרכנו; קרי: "הוכחות לשימוש בגז סארין"

המורדים בסוריה נגד אובמה: "נכשלת כמנהיג"

רה"מ נתניהו מגיב על דחיית התקיפה: "ישראל שלווה ובוטחת בעצמה"

סגן ראש ממשלת סוריה: "הצהרת אובמה חשפה את חולשתה של ארה"ב"

מנהיג הרוב בסנאט תומך בתקיפה; ההצבעה - בשבוע הבא

חיזבאללה: לא נתקוף את ישראל אם ארה"ב תפעל בסוריה

האו"ם: "דרוש זמן לניתוח העדויות מסוריה"

בבית הלבן בטוחים: הקונגרס יאשר את התקיפה

"אתקוף בסוריה באישור הקונגרס"

רמטכ"ל אירן: "אם סוריה תותקף - ישראל תעלה באש"

המורדים: "ננצל את התקיפה האמריקנית"

אסד הבן: "כל כך רוצה שארצות הברית תתקוף כבר"

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"