נשיא אפגניסטן עצר השהה את השיחות עם ארה"ב

הנשיא חאמיד קרזאי זועם על השיחות שמנהלת וושינגטון עם נציגי הטליבאן והשהה המשא ומתן על הסדרי הביטחון העתידיים. נשיא אפגניסטן מאשים כי הנשיא אובמה משדר מסר כפול

חאמיד קרזאי, נשיא אפגניסטן (AP)

נשיא אפגניסטן חאמיד קרזאי הכריז הבוקר (ד') שהוא משהה את השיחות עם ארה"ב בנוגע להסכמים הביטחוניים ליום שאחרי נסיגת הכוחות האמריקנים מהמדינה. קרזאי מאשים את וושינגטון בדו-פרצופיות בעקבות השיחות המקבילות שהיא מנהלת עם הנהגת הטליבאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלשכתו של קרזאי נמסר כי "הנשיא החליט להשהות את השיחות שנערכות עם ארה"ב בנוגע להסכמי העברת האחריות על הביטחון". קרזאי טוען שהשיחות שמנהלים האמריקנים עם הטליבאן "מנוגדות לתהליך השלום". את הדברים מסר דוברו איימל פאיזי לסוכנות הידיעות רויטרס.

המשא ומתן בין נשיא אפגניסטן לאמריקנים החל בתחילת השנה ואם יושלם, הוא יקבע מה יהיה חלקו של צבא ארה"ב בשמירה על ביטחון המדינה בשנים הקרובות. במקרה של עיראק, קריסת השיחות בין ההנהגה המקומית לוושינגטון גרמה להוצאת כל החיילים האמריקנים מהמדינה, ויש מי שיאמר להפקרת עיראק לחסדי הארגונים האיסלאמיים הקיצוניים.

ארה"ב והטליבאן הביעו תקווה לחתום על הסכם שלום במדינה אחרי 12 שנים של מלחמה בין הכוחות האמריקנים וכוחות נאט"ו לקיצוניים המוסלמים, שמכתיבים לאוכלוסיה תנאים מחמירים על פי אמונתם הקנאית.

למען השיחות, פתח הטליבאן משרד מיוחד בדוחא שבקטאר ודוברי הארגון אישרו שהם מוכנים לנהל שיחות למציאת פתרון פוליטי, שיביא לממשל הוגן והפסקת הכיבוש של אפגניסטן.