אירופה מביטה בחשש לבחירות ביוון

כ-9 מיליון אזרחים יוונים עשויים לשנות את פניה של אירופה: באיחוד חוששים שמפלגת השמאל, שמובילה בסקרים, תוביל את יוון אל מחוץ להסכמי הסיוע ומחוץ לאיחוד. מנגד, האזרחים היוונים מביעים תמיכה במפלגה הקיצונית, שלדבריהם "תשים סוף לסבל"

היוונים יוצאים לבחור עתיד (AP)

שעת ההכרעה למדינה מוכת הצנע: מילוני יוונים יוצאים היום (ראשון) לקלפיות ועל פי הסקרים המוקדמים, הם עומדים להציב בשלטון את מפלגת השמאל "סיריזה". המפלגה הבטיחה בקמפיין הבחירות לנגח את המלווים הבינלאומיים, שהכתיבו גזירות כלכליות כואבות בתמורה לכספי הסיוע בזמן משבר כלכלי חמור במדינה - ובכך לבטל את ההסכמים הכלכליים מול האיחוד האירופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגוש האירופי כולו מביט בחשש לבחירות האלה, שעשויות להוביל לשינויים מרחיקי לכת ביבשת ובכלכלה העולמית כולה. אם "סיריזה" - שמובילה בסקרים בחודשים האחרונים - באמת תנצח ותבטל את ההסכמים מול האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, יוון תהיה המדינה הראשונה שעושה צעדים כאלה ועשויה למצוא את עצמה מחוץ לאיחוד, אולי הראשונה בשרשרת של מדינות פורשות.

הקלפיות ביוון נפתחו בשעה 07:00 שעון אתונה ויסגרו ב-19:00. במדינה יש 9.8 מיליון אזרחים עם זכות בחירה במדינה, והמדגם הראשון לתוצאות הבחירות צפוי להתפרסם בשעת סגירת הקלפיות. תוצאות האמת יזרמו במהלך הלילה, ויוונים ואירופאים רבים ימתינו בדריכות לתוצאות.

"לא ניתן להם להרוס את עתיד ילדינו"

בפרלמנט היווני יש 300 מושבים: עדיין לא ברור אם סיריזה תצליח להשיג רוב ולהרכיב ממשלה לבדה או שתיאלץ לבנות קואליציה עם מפלגות קטנות יותר. הסקרים המקדימים מעניקים למפלגה בהנהגתו של אלכסיס ציפארס בן ה-40 בין 31% ל-34% מהקולות, הרבה יותר ממספר הקולות שאנטוניס סמאראס ממפלגת השלטון הדמוקרטית (מרכז- ימין) תקבל.

המשבר הכלכלי הנוכחי הוא החמור ביותר מאז נפילת ממשל החונטה הצבאית היוונית ב-1974: הכלכלה היוונית הצטמקה ב25% בערך, אלפי בתי עסק נסגרו בשנים האחרונות, משכורות ופנסיות קוצצו והאבטלה בין הצעירים מגיעה ליותר מ50%. למרות צעדי הצנע והסיוע העולמי, החוב הלאומי של יוון שהיה 146% ביחס לתוצר הלאומי השנתי ב-2010 טיפס ל175.5% השנה, השני בחומרתו בעולם.

עם נתונים כאלה, הסיסמא של סיריזה "התקווה מגיעה" מתקבלת היטב בציבור היווני. "אנו עומדים להצביע לציפארס כדי להפסיק את הסבל", אמרה סטאברולה גארודורו, אם חד הורית מובטלת. "מספיק זה מספיק, לא ניתן להם להרוס את חיי ילדינו".