דיווח: קוריאה הצפונית הסיגה את טיליה

אחרי הניסוי הגרעיני, הרטוריקה הגסה והאיומים, נדמה שהמשטר המסוגר בקוריאה הצפונית מתקפל: בכירים אמריקנים מדווחים כי פיונגיאנג הורידה את הטילים אותם התכוונה לשגר באפריל מכני השיגור לאחסנה במקומות לא פעילים. בחודש שעבר איים קים ז'ונג און לבצע ניסוי טילים מעל קוריאה הדרומית ויפן – אך הטילים לא שוגרו

אתר השיגור במזרח המדינה, ארכיון (AP)

שבועיים אחרי מה שנראה כשיגור ודאי של טיל בידי קוריאה הצפונית, נראה שהמשטר בפיונגיאנג התקפל: שני טילים שהיו מונחים על כני השיגור בצפון מזרח המדינה הוזזו בחזרה לבסיסם, כך מדווח בכיר בממשל האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארה"ב אינה מאמינה כי הטילים הועברו לאתר שיגור חלופי, אלא הועברו לאתר בו הם לא יכולים להיות פעילים, כנראה במעבה אחד ההרים שבסביבה. עם זאת, בבית הלבן לא ממהרים לברך על המוגמר. "עוד מוקדם מידי כדי לחגוג את הידיעה כחדשות טובות", אמר דניאל ראסל, מנהל בכיר לענייני אסיה במועצת הביטחון של הבית הלבן.

"עדיין מוקדם להבין האם הפרובוקציות של קוריאה הצפונית תמו, פחתו או שהם עדיין מזגזגים", המשיך ראסל. "ההחלטה האם לשגר טילים, והאם לעשות פרובוקציות היא החלטה בלעדית של הצפון קוריאנים". לקראת יום הולדתו של מייסד המדינה קים איל סונג, פחדו במערב ובקוריאה הדרומית כי לכבודו ישגר הנכד, השליט הצעיר קים ז'ונג און טיל בליסטי.

התקפל? קים ז'ונג און, ארכיון (רויטרס)

ההכנות לשיגור הטיל הגיעו לאחר חודשיים של מתח בחצי האי הקוריאני, לאחר שקוריאה הצפונית ביצעה את מה שסוכנויות ביון במערב הגדירו כניסוי גרעיני תת קרקעי. לאחר הניסוי השתמש השלטון במדינה המסוגרת בשפה תקיפה נגד ארה"ב, יפן וקוריאה הדרומית: קוריאה הצפונית הזהירה כי אם "תעז" מי מהמדינות ליירט טילים במהלך ניסויים שתערוך פיונגיאנג, כפי שהזהירה בעבר - ייעשה נגדה שימוש בפצצת אטום.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית, KCNA, כינתה פיונגיאנג את כוונותיה של טוקיו ליירט את הטיל באפריל "פרובוקטיביות", ואיימה כי אם תממש יפן את הצהרותיה - היא "תישרף בלהבות גרעיניות". איומים נשמעו גם לפגוע בחיילים אמריקנים בגואם ובקוריאה הדרומית.