הייגל: "חשדות הן דבר אחד וראיות הן דבר אחר"

מזכיר ההגנה של ארה"ב צ'אק הייגל עדיין לא משוכנע שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה, בניגוד למה שחושבים באמ"ן. "אנחנו מעריכים את המודיעין של בעלות בריתנו, אבל לארה"ב יש מודיעין משלה ועליו אנחנו נסמכים", אמר בקהיר

לא משוכנע. הייגל, ארכיון (רויטרס)

חילוקי הדעות עם ישראל רודפים את שר ההגנה של ארה"ב: צ'אק הייגל אמר הלילה בקהיר כי המאמצים האמריקניים לקבוע האם נעשה שימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הם "עסק רציני", ואי אפשר להחליט בקלות ראש רק בגלל שמדינות אחרות מאמינות כי מצאו ראיות לשימוש בנשק שכזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חשדות זה דבר אחר וראיות זה דבר אחר", אמר הייגל לעיתונאים במהלך מסיבת עיתונאים במצרים. "אני מאמין שאנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לפני שאנו מגיעים למסקנות כלשהן, ועל המסקנות שלנו להיות מבוססות על מודיעין אמין", אמר. "אני לא מזלזל במודיעין של מדינות אחרות, אבל לארה"ב יש מודיעין משלה והיא נסמכת עליו".

הייגל ונתניהו, השבוע (חדשות 2)
הדברים הללו מגיעים לאחר שאתמול העריך ראש חטיבת המחקר באמ"ן כי צבא אסד כבר עשה שימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים במדינה. הוא אף נקב בשם של גז ה"סארין". בארה"ב לא אהבו את ההערכה הזו, שמנוגדת לזו של המודיעין האמריקני.

ארה"ב הזהירה בעבר כי שימוש בנשק כימי בסוריה מהווה קו אדום מבחינתה, אך לא ציינה במפורש מהם הצעדים שיינקטו אם יחצה הקו האדום הזה. הייגל דחה את הטענות לפיהן ארה"ב פוגעת באמינות של בעלות בריתה כמו בריטניה, צרפת וישראל, המחזיקות ככל הנראה במודיעין שאכן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.

בתחילת השבוע ערך הייגל ביקור של שלושה ימים בישראל. במהלך פגישתו עם שר הביטחון יעלון אמר: "יש לנו שותפות מלאה בין המדינות והעמים שלנו, אנחנו חולקים ערבות הדדית, לחימה בטרור וערכים משותפים. אנחנו מחויבים לביטחון ישראל, וכן להבטיח סיוע ביטחוני ואספקת ציוד צבאי".