קרי נפגש עם ראש הממשלה היפני: "סין צריכה לפעול ביותר נחישות"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי סיים את מסעו בצפון-מזרח אסיה בביקור בטוקיו ונפגש הלילה עם ראש הממשלה היפני. השניים הסכימו שיש לפעול ליצירת דיאלוג עם פיונגיאנג, על מנת לעצור את תכניתה הגרעינית. "סין צריכה לפעול בנחישות נגד התחמשותה של קוריאה הצפונית", אמר קרי בפגישה

"מוכנים לדיאלוג", קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, נפגש עם ראש הממשלה היפני שינזו אביפטר בניסיון לגבש חזית אחידה מול האיומים המגיעים מכיוון קוריאה הצפונית. הפגישה המדינית ביפן, נערכה כחלק ממאמציה של ארצות הברית לייצר דיאלוג עם פיונגיאנג בנוגע לתכניתה הגרעינית ובמטרה לרסן את הרטוריקה הלוחמנית של מנהיגה 'ים ז'ונג און.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה היפני התייחס אף הוא למתיחות בחצי האי הקוריאני ואמר כי מדינתו מוכנה לדון עם קוריאה הצפונית במידה תזנח את תכניתה הגרעינית. מזכיר המדינה האמריקני הגיב אף הוא לחזית המתגבשת ואמר כי "אני מאמין שסין, שלה השפעה כלכלית מכרעת על קוריאה הצפונית, צריכה לפעול בנחישות על מנת לשנות את גישתה הלוחמנית".

כבר ימים ארוכים שהמתח בדרום קוריאה נשמר ברמה גבוהה, בעקבות ההצהרות המלחמתיות של השכנה מצפון. החשש המשמעותי של מדינות דרום-מזרח אסיה הוא מפני שיגור טיל בליסטי - כבר היום - לרגל יום הולדתו של מייסד קוריאה הצפונית לשעבר וסבו של המנהיג הנוכחי - קים איל סונג.

בימים האחרונים עוקבים התושבים בסיאול בדריכות אחר ההתפתחויות מצפון, אבל לא מאפשרים למצב לשבש את אורחות חייהם. עם זאת, היום יחול יום הולדתו קים איל סונג, וגורמים שונים מעריכים כי אם אכן יבוצע שיגור טיל, ניסיוני או מבצעי, זה יהיה המועד שבו יבחר השליט הצעיר קים ג'ונג און.

אמש הציעה נשיאת דרום קוריאה לצפון שיתוף פעולה כלכלי, בהנחה שיוותרו על התוכניות האגרסיביות שלהם, אך בפיונגיאנג דחו את ההצעה על הסף. עם זאת, התחושה במזרח הרחוק היא כי הטון מקוריאה הצפונית השתנה מעט היום, כשאיומים התחלפו בעלבונות.