אירן מגיבה לפיוס עם טורקיה: "התנצלות ישראל - משחק אמריקני"

בצל הדיווח על הגעתו הצפויה של ראש ממשלת טורקיה ארדואן לעזה, הצהיר סגן רמטכ"ל אירן כי ההתנצלות היא משחק של ארצות הברית. לדבריו, לטורקיה נוצר מעמד מיוחד לאחר המרמרה. מוקדם יותר אמר הנייה כי הפיוס הוא בגדר "ניצחון"

ארדואן ואחמדינג'אד. ארכיון (AP)

סגן הרמטכ"ל האירני מסעוד ג'זאירי אמר בתגובה אירנית ראשונה לפיוס בין ישראל לטורקיה כי מדובר במשחק של ארצות הברית. "לטורקיה נוצר מעמד מיוחד במשוואה האזורית בשל ההתקפה הציונית של המשט ההומניטארי לעזה", הוא אמר היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו, בנסיבות הנוכחיות, העולם מנסה למצוא תחליף לאירן. ג'זאירי קרא לאנשי העולם המוסלמי להישאר עירנים ולשים לב לניסיונות של ארצות הברית לשנות את דעת הקהל העולמית. המפקד האירני הוסיף כי ארה"ב ובריטניה מנסים ללא הרף להחליף האסלאם הטהור באמריקניזציה, אותה התחילו כבר כחלק מתהליך יצירת האיסלאמופוביה בקרב העולם.

מנגד, ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה בירך היום את ההתנצלות הישראלית והגדיר אותה "ניצחון לאנקרה". בריאיון ל-CNN הטורקית הוא חשף כי ראש ממשלת טורקיה ארדואן יגיע בקרוב לרצועת עזה. הוא אמר שהוא מאמין שישראל תעמוד בהבטחתה לטורקיה ותסיר את הסגר הימי מעל עזה.

ארדואן יגזור סרט לבית חולים טורקי בעזה

אתמול, התקשר ארדואן ליושב ראש הרשות אבו-מאזן ולראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, ועדכן אותם על ההסכמות. ראש הממשלה הטורקי צפוי להיכנס לרצועה דרך מעבר רפיח ויגזור סרט לפתיחת בית חולים טורקי חדש ברצועה.

"ההתנצלות ופיצוי משפחות ההרוגים חשובות ביותר, אך המאבק שלנו יימשך עד שהמצור על עזה יוסר", הדגיש ראש ארגון ה-IHH, בולנט ילדרים, שארגן את המשט לעזה. עם זאת, הוא בירך את ההתנצלות ומסר כי מדובר בהצלחה פוליטית ודיפלומטית.

ישראל התנצלה בפני טורקיה - הסיקור המלא:

איילון: "ליברמן הופך ללא רלוונטי מבחינה פוליטית"

מארגן משט המרמרה: "המאבק עוד יימשך"

ליברמן: "ההתנצלות היא שגיאה חמורה"

טורקיה מגיבה: "קיבלנו את כל מה שרצינו"

ישראל התנצלה בפני טורקיה, היחסים ישובו לסדרם

הוידאופדיה: משט המרמרה