לברוב: "תפסיקו להתנהג כמו ילדים קטנים"

במסר לא שגרתי מנסה היום שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב להניע את המשא ומתן בסוגיית הגרעין האירני, שנקלע לקיפאון. הוא קרא למעצמות ולאירנים "להסכים על מועד ומיקום לחידוש השיחות בנושא"

המשא ומתן בין המערב לבין אירן בסוגיית הגרעין נמצא כבר זמן ממושך בקיפאון, ומי שמנסה לעורר אותו היום הוא דווקא שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. "המעצמות ואירן צריכות להפסיק להתנהג כמו ילדים קטנים", אמר לברוב. "הן צריכות להסכים בינן לבין עצמן על תאריך ועל מקום שבו יערכו שיחות חדשות בנושא תכנית הגרעין של טהרן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים באיחוד האירופאי מאשימים היום את טהרן במשיכת זמן בעזרת התנאים שהיא מציבה לדיונים בנושא תכניתה הגרעינית. נציגי שש המעצמות, כולל רוסיה, מנסים להביא את האירנים לשולחן הדיונים, אבל טהרן טוענת כי תכנית הגרעין שלה נועדה למטרות אזרחיות ומתמקחת על נושאים כמו ביקור של פקחים באתרי הגרעין.

דובר משרד החוץ של האיחוד האירופאי אמר שהמעצמות ביקשו היום מאירן לקיים סבב חדש של שיחות עם נציגים מטהרן בנושא תכנית הגרעין. על פי הדיווח, קת'רין אשטון שמנהלת את הדיונים מול אירן משמן של ששת המעצמות (ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה) אמרה השבוע שהיא סבורה שאירן מנסה לדחות את הניסיונות של הקהילה הבינלאומית להניע את השיח. מאז חודש דצמבר האחרון לא הייתה שום התקדמות במו"מ.

במקביל, הכחישו אמש האירנים בתוקף כי פיצוץ עז אירע במתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו, הסמוך לעיר קום. על פי דיווח שפורסם הלילה ב"טיימס" הלונדוני, בכיר במערך המודיעין ישראלי דווקא אישר כי אכן היה פיצוץ במתקן, שגרם לנזק רב במקום.

היה פיצוץ במתקן הגרעין סמוך לקום?

על פי הדיווח, הגורם הבכיר אישר את הדיווחים על הפיצוץ וטען כי להערכתו האירוע התרחש בשבוע שעבר. כמו כן נמסר כי מערכת הביטחון בודקת את הדיווחים לפיהם הפיצוץ החזק גרם לנזק משמעותי במתקן וכי 200 עובדים וטכנאים נלכדו מתחתיו.

אמש טען סגן ראש הסוכנות האירנית לאנרגיה אטומית, סייד שמסדין ברברודי, כי אין שחר לידיעה על פיצוץ במתקן הגרעינת, כך דיווחה סוכנות הידיעות האירנית. "מדובר בשקרים חסרי בסיס שיוצרו על ידי התקשורת המערבית, במטרה להשפיע על שיחות הגרעין הקרובות בין טהרן למעצמות העולם", אמר ברברודי.