לאחר שעות, אלג'יריה מדווחת: "הפעולה הצבאית הסתיימה"

ייתכן ומשבר בני הערובה באלג'יריה עומד בפני סיום, אך עדיין לא ברור מה תוצאותיה של פעולת הצבא האלג'יראי לשחרור החטופים. המדינה הודיעה הערב רשמית על סיום הפעולה בחוות הגז, אך עדיין לא ברור מה מספר ההרוגים. לפי דיווח קודם, 34 אזרחים זרים קיפחו את חייהם

לאחר שעות של אי ודאות ורסיסי מידע סותרים, מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית של אלג'יריה שהפעולה הצבאית הכושלת לחילוץ בני הערובה הזרים בחוות הגז - הסתיימה. עם זאת, עדיין לא ידוע בדיוק כמה אנשים נהרגו. לפי אחד הדיווחים, 30 בני ערובה מצאו את מותם בפעולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעולם מייחסים להצהרה של אלג'יריה חשיבות, מפני שזו הפעם הראשונה שהמדינה מדווחת על סיום הפעולה. כתבת רשת ABC דיווחה שלפחות 10 אמריקנים היו בין החטופים וכי בשיחה עם בכיר בממשל ארה"ב נאמר לה שהפרשה "רחוקה מסיום".

מוקדם יותר הערב הביאה סוכנות הידיעות רויטרס מפיו של שבוי אלג'יראי ששוחרר על ידי החוטפים. לדבריו, הקיצונים האסלאמיים איימו שיהרגו את הזרים "הבוגדים". האיש סיפר עוד, שנראה שלחוטפים יש ידע נרחב על המבנים בחוות הגז וכי הם משתמשים בביטויי אסלאם קיצוני.

הדיווחים האחרונים מהפעולה הצבאית של אלג'יריה במקום, דיברו על כ-34 בני ערובה שנהרגו בהפגזת מסוקי אלג'יריה, ועוד כ-15 חוטפים שנהרגו אף הם. לפי דיווח אחר, שבעה בני ערובה זרים נותרו בחיים - אך לא ברור מה מצבם כעת וייתכן שהם נמלטו מהמקום עם חטופים אלג'יראים. בינתיים, גבר אירי בשם סטיבן מק'פאול שהיה בין בני הערובה הצליח להגיע למקום מבטחים, אך לא ברור כיצד.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון החליט הערב לבטל סדרת פגישות באירופה, ויישאר בבריטניה לנהל את המשבר. בדברים שנשא אמר קמרון שבריטניה צריכה "להיות מוכנה לאפשרות שיגיעו עוד חדשות רעות" ממשבר בני הערובה.

החוטפים: מוכנים לנהל מו"מ

מנהיג הארגון שלקח אחריות לחטיפה (AP)

מוקדם יותר היום אמרו הקיצונים המוסלמים שהם מוכנים לפתוח במשא ומתן, בתנאי שכוחות הצבא ייסוגו מהמקום. אחד הטרוריסטים התראיין לרשת אל-ג'זירה ואמר: "אנחנו מוכנים לחילופי שבויים בתמורה לשחרור אנשי אל-קעידה המוחזקים במאלי".

"אנו דורשים שצבא אלג'יריה ייסוג משדה הגז כדי שנוכל להתחיל במשא ומתן", אמר החוטף לרשת הטלוויזיה הערבית. הוא חזר והדגיש כי אנשיו מחזיקים ב-41 שבויים מערביים וסיפר כי צלפים מצבא אלג'יריה יורם ללא הרף על האתר שבו מוחזקים בני הערובה.

החוטף אף הציג מתווה לפתרון המשבר כשאמר שהוא ושותפיו מוכנים לבצע עסקת חילופי שבויים במסגרתה ישוחררו בני הערובה תמור שחרור אנשי אל-קאעידה שנשבו על ידי הכוחות הצרפתיים במהלך הקרבות במאלי.