המונים מפגינים ומתאבלים בפריז: "גם אני שארלי"

מאות אלפים יצאו לרחובות והביעו תמיכה בעיתון הסאטירי שבכיריו נטבחו. התגית "גם אני שארלי" הפכה לנפוצה ברשתות החברתיות, והמפגינים קראו להגן על חופש הביטוי בעת הזו. גם בגרמניה ובבלגיה נאספו רבים על מנת להביע צער על מות העיתונאים והפגיעה בחופש הביטוי

פריז מתאבלת יחד: למעלה ממאה אלף איש, בהם גם נציגים של הקהילה המוסלמית, יצאו הערב (רביעי) לרחובותיה של בירת צרפת, שעות ספורות לאחר הטבח המזעזע במערכת העיתון "שארלי הבדו", בו נרצחו 12 בני אדם - בהם העורך הראשי של העיתון ובכירי מאייריו. על פי ההערכות, הפיגוע בוצע על רקע קריקטורות שלעגו לאסלאם ולארגון דאע"ש, ושלושת המחבלים שביצעו הרצח נמלטו מהזירה - ככל הנראה לאחד מפרברי פריז. המצוד אחריהם עדיין נמשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההמונים שיצאו לרחובות פריז הניפו את השלט שהפך לסיסמת המחאה - "גם אני שארלי" - משפט שהפך גם לתגית נפוצה (האשטג) בטוויטר. רבים הביעו חשש כי המרצחים עדיין חופשיים ועשויים לפגוע במטרות נוספות, למרות שהאבטחה בגופי תקשורת ואתרים המוניים בעיר הוגברה. נשיא צרפת פרנסואה הולנד הכריז על יום אבל בעקבות הטבח, ואמר כי הרשויות יעשו הכל כדי לעצור את המחבלים.

בכירים בקהילה המוסלמית בעיר הצטרפו למפגן הזיכרון, במהלכו הודלקו נרות, הורדו דגלים לחצי התורן והונחו פרחים לזכר הקורבנות. "זה חטא גדול, רצח מזעזע - האסלאם לא מחנך לכך, אלא לשלום", אמרה אמינה, מוסלמית תושבת פריז. אחד מכיווני החקירה כעת הוא ששלושת הרוצחים חזרו משירות בדאע"ש במזרח התיכון, בשל המקצועיות בה בוצע הרצח המצמרר.

"גם אני שארלי" (טוויטר)
 

"החופש נמצא תחת מתקפה"

גם בבריסל, בירת בלגיה, התאספו מאות מפגינים סמוך לקונסוליה הצרפתית, הדליקו נרות והחזיקו שלטים לזכר הנרצחים ולמען חופש הביטוי. גם שם רבים הניפו שלטים עליהם נכתב "גם אני צ'ארלי", תוך הבעת תמיכה בעיתון. אחד המפגינים אמר לרויטרס: "זה חשוב להפגין סולידריות במצב הדרמטי, החופש נמצא תחת מתקפה".

מראות דומים נצפו גם בברלין, בירת גרמניה. מאות הדליקו נרות והניפו את תמונות העיתונאים שנרצחו: "זו מתקפה נוראית, אני מקווה שהעיתונאים ימשיכו בעבודתם ויישארו ביקורתיים וחופשיים", אמר תושב העיר פיטר קורט.

הרצח זכה לגינויים רבים בעולם: מועצת הביטחון של האו"ם קראה להעמיד את "הרוצחים הברבריים" לדין. "אנו מגנים את מעשה הטרור הבלתי-נסבל, ששם למטרה עיתון ועיתונאים". גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הצטרף לגינוי: "אני חש זעזוע מהמתקפה המתועבת, שנועד לחלק - אסור להיכנע לפשע הזה אלא להתאחד".

הפגנת ההזדהות של עיתונאי AFP (טוויטר)

בכיר בדאע"ש: "אלו רק טיפות הדם הראשונות"

לעומתם, בכיר בארגון דאע"ש שיבח את המתקפה: "אריות האסלאם נקמו בשם הנביא", אמר אבו מוסאב, סורי הלוחם עם כוחות הארגון. את הרוצחים כינה אבו מוסאב "האריות שלנו. אלו רק טיפות הדם הראשונות - הבאים יבואו בעקבותיו. אנשי מסעות הצלב צריכים לפחד".

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין העביר איגרת תנחומים לנשיא צרפת פרנסואה הולנד: "כולנו, אזרחי העולם החופשי, מתמודדים עם איום הטרור, עלינו לעמוד מאוחדים במאבק נגד אלו המבקשים להילחם במחשבה החופשית, ולהרוס את חייהם של רבים כל כך. אנו עומדים יחד עם צרפת בנחישותה להגן על חופש הביטוי וחופש העיתונות שהם עמודי התווך של כל דמוקרטיה".

מדליקים נרות ברחבי אירופה לזכר ההרוגים (רויטרס)

גם קודמו שמעון פרס הדגיש בעקבות הפיגוע כי "הברירה בפני כולנו היא או חירות או טרור- שניהם ביחד לא יכולים להתקיים. כולנו חייבים להתגייס בכל מקום בכל דרך כדי לכרות את ראש הנחש". הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ התייחס גם הוא לאירוע בפריז: "אף מדינה לא יכולה להישאר מבודדת מהאירועים הללו, זה האתגר המשותף של מדינות העולם ביחד, בעוצמה משותפת, במאמצים ובידע משותף".

המונים בפריז (טוויטר)

בהכנת הידיעה השתתפו שושי חתוקה ומתן חצרוני.