אירן: נאפשר כניסת פקחים לפרצ'ין אם יוסרו האיומים מעלינו

סגן שר החוץ האירני אמר כי ארצו תתיר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להיכנס לשטח המתקן הצבאי, אך הציב תנאים . "אם יוסרו מעלינו האיומים, הפקחים יגלו שהדבר אפשרי", הוא צוטט בכלי התקשורת באירן

"נאפשר כניסה לפרצ'ין אם יוסרו האיומים מע (CNN)

האם מסתמנת פריצת דרך במגעים מול אירן בנושא תכנית הגרעין? סגן שר החוץ האירני הודיע היום כי טהרן תאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להכינס למתקן הצבאי בפרצ'ין - במידה ויוסרו מעליה האיומים הבינלאומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבכיר האירני, חסן קשאבי, צוטט בכלי תקשורת באירן אומר: "במידה וייפסקו האיומים עלינו, הפקחים יראו כי כניסתם למקום אפשרית". קשאבי התייחס ככל הנראה לאיומיה של ישראל בדבר תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין, ולאופציה של הטלת סנקציות נוספות על מדינתו בידי מדינות המערב.

"האירנים ניסו לטשטש ראיות"

דברי סגן שר האירני מהווים ריכוך בעמדה של טהרן, שעד כה סירבה לאפשר כל כניסה של פקחי סבא"א למתקן הגרעיני לצורך חקירה. המתקן בפרצ'ין עורר את חשדה של הקהילה הבינלאומית בעיקר בשל תצלומי לוויין, שהעידו על פעילות הקשורה בניסיונות לייצור חומרים גרעיניים.

גורמים במערב העידו כי מי מתצלומי לוויין נוספים שתיעדו את המקום בשלב מאוחר יותר עולה כי האירנים ניסו "להעלים" מהשטח כל זכר לפעילות גרעינית. על פי הגורמים, האירנים השקיעו מאמצים כבירים במהלך השנה בכדי להסוות את הפעילות שבוצעה באזור ופינו כל עדות אפשרית לניסויים גרעיניים.

יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו הבהיר כי כניסת פקחים למקום "תועיל לסוכנות בחקירתה".