הלם בארה"ב מהתפטרות פטראוס: "טגדיה עבורו ועבור המדינה"

ארצות הברית סוערת בעקבות חשיפת הרומן הסודי שניהל ראש ה-CIA עם כותבת הביוגרפיה שלו, אשר אילץ אותו להתפטר מתפקידו. יושבת ראש ועדת המודיעין בסנאט דוחה את הדיווחים לפיהם פטראוס היה "שעיר לעזאזל" של מחדל המודיעין בפרשת רצח השגריר האמריקני בלוב ומבהירה: "הוא אהב את העבודה וטעה בצורה מבישה"

ניהל רומן עם כותבת הביוגרפיה שלו? פטראוס (חדשות 2)

בארצות הברית עדיין מתקשים לעכל את דבר התפטרותו של ראש ה-CIA דיוויד פיאטרוס, על רקע רומן שקיים מחוץ לנישואים עם כותבת הביוגרפיה שלו, פאולה ברודוול. כלי התקשורת האמריקניים מדווחים בהרחבה אודות הפרשה, אך בכירים אמריקנים המומים מנפילתו של אחת הדמויות הבולטות והמוערכות בזירה הביטחונית והמודיעינית בשנים האחרונות.

"התפטרותו של פטראוס היא טרגדיה עבורו ועבור ארצות הברית", אמרה הבוקר יושבת ראש ועדת המודיעין בסנאט, הסנאטורית דאיין פיינשטיין, בראיון לרשת CNN. "הוא אהב את עבודתו, היו לו תכניות רבות. אנשים יגידו עכשיו שהוא השעיר לעזאזל של פרשת רצח השגריר בבנגזי, אבל זה לחלוטין לא נכון. אני מכירה את הסיפור האישי, לא מדובר כאן בטיוח".

הסנאטורית המשיכה והביעה תמיכה בפטראוס: "אני מאמינה באמת ובתמים, בהתבסס על מה שאני יודעת, שהרומן היה טעות אישית ומבישה", היא אמרה. "הלוואי והנשיא אובמה יכול היה שלא לקבל את ההתפטרות, אבל אני מבינה ומכבדת את ההחלטה".

בינתיים, ממשיכה להסתעף פרשת הרומן הסוער.  כלי תקשורת אמריקניים מדווחים הבוקר כי ב-FBI חושדים כי במהלך הרומן שניהל עם פאולה ברודוול, הוא חשף אותה למידע רגיש ומסמכים מסווגים. ה"וושינגטון פוסט" דיווח הלילה כי הרומן בין פטראוס לברודוול נחשף במהלך חקירה שניהל ה-FBI, עקב חשד לפירצת אבטחה הנוגעת לתכתובות הדואר האלקטרוני של פטראוס. בכיר בממשל האמריקני סיפר כי הבית הלבן גילה רק ביום רביעי על התסבוכת האפשרית של פטראוס. לדבריו, ראש ה-CIA טלפן ביום חמישי בבוקר ליועץ לביטחון לאומי של הנשיא וביקש להיפגש עם אובמה.

ברודוול בראיון קודם שהעניקה על פטראוס:

רשת NBC האמריקנית דיווחה כי ברודוול נמצאת בימים אלה תחת חקירת FBI בחשד כי השיגה באופן פסול גישה לחשבון הדואר האלקטרוני של פטראוס. כמו כן נבדקת האפשרות כי ברודוול נחשפה לחומרים מסווגים. עם זאת הדגישו כי החקירה לא צפויה להוביל לכתבי אישום.

"בסופו של יום הוא אנושי"

ברודוול, קצינה לשעבר בצבא האמריקני, נשואה ואם לשני ילדים, היא עמיתת מחקר באוניברסיטת הארוורד. בראיונות שנערכו עמה בעבר תיארה כיצד פגשה את פטראוס לראשונה בהארוורד ב-2006. לדבריה השניים החלו להתכתב ולדון במחקר שערכה לכתיבת מסה בנושא מנהיגות.

בהקדמת הביוגרפיה על פטראוס שיצאה לאור בתחילת השנה כותבת ברודוול כי לאחר שהנשיא אובמה בחר בגנרל להנהיג את הכוחות האמריקנים באפגניסטן ביוני 2010, הזמין אותה פטראוס לקאבול. באותו זמן החליטה, לדבריה, לשנות את המסה שלה ולהפוך אותה לביוגרפיה. במהלך יותר משנה ביצעה ברודוול נסיעות חוזרות ונשנות לאפגניסטן שם נפגשה עם פטראוס ושהתה בקרבתו.

בריאיון שנערך עם ברודוול ברשת CBS לפני כחודשיים אמרה: "בסופו של יום הוא אנושי. הוא עוטה את מסיכת הפיקוד - נראה כבעל ביטחון עצמי גבוה - אך אני זכיתי לראות צד אישי יותר שלו. הוא מלא בביטחון, אך גם מלא בחמלה וצער על אבדות חיילנו באפגניסטן".

"הפגנתי שיקול דעת לקוי"

במכתב הפרישה שהגיש לנשיא, ציין פטראוס כי במעשיו הפגין "שיקול דעת לקוי במיוחד". עוד הוסיף, כי "התנהגות מסוג זה אינה מקובלת, גם כבעל וגם כעומד בראש ארגון מכובד דוגמת ה-CIA". יצויין, כי בשל החשש שייסחטו, נאסר על אנשי הביון האמריקניים לקיים כל קשר שהוא מחוץ לנישואין.

"דיוויד פטראוס שירת את מדינתו באופן יוצא מן הכלל", שיבח הנשיא האמריקני ברק אובמה את ראש סוכנות הביון הפורש. "החלטתו של פטראוס לפרוש מייצגת את אובדנו של אחד ממשרתי הציבור המכובדים ביותר של אומתנו", ציין מנהל המודיעין הלאומי האמריקני ג'יימס קלפר. במקומו של פטראוס ימונה סגנו, מייקל מורל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק