דיווח: "משלח המחבל מטולוז חוסל בפקיסטן"

מואז גרסלאו, פעיל "אל-קעידה" ממוצא תוניסאי שפעל בפקיסטן, חוסל בתקיפת מל"ט בצפון המדינה - כך דיווחו פורומים ג'יהאדיסטיים ברשת בימים האחרונים. גורמי ביון במערב: מוחמד מראח, המחבל שרצח 4 יהודים בטולוז, סיפר לאנשי הימ"מ במצור על ביתו טרם חוסל, כי גרסלאו דחק בו לבצע פיגועים בצרפת

אחת התמונות ששלח גרלסאו מפקיסטן (CNN)

החשבון נסגר עם משלח המחבל מטולוז? פורומים ובלוגים ערביים ברשת דיווחו בסוף השבוע כי מואז גרסלאו, פעיל "אל-קעידה" ממוצא תוניסאי שעמד בראש תא הטרור של הארגון בצרפת ובבלגיה, חוסל בימים האחרונים בתקיפת מל"ט אמריקני באזור וויזירסטן בצפון-מערב פקיסטן, סמוך לגבול עם אפגניסטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גרסלאו, על פי גורמי מודיעין זרים, הוא שנתן את הפקודה למוחמד מראח לבצע את מתקפת הטרור במרס 2012 בבית הספר "אוצר התורה" בעיר טולוז בצרפת, בה נרצחו הרב יונתן סנדלר, ילדיו הקטנים אריה וגבריאל, והילדה מרים מונסונגו ז"ל.

"גרסלאו נהרג על שם קידוש אללה בתקיפה פחדנית ובוגדנית", נכתב בפורום "שומוח אל-אסלאם", אחד הפורומים המזוהים עם הג'יהאד העולמי ברשת. "שמענו על החדשות הקשות, בדבר מותו של גיבור נוסף מגיבורי האומה האיסלאמית, ואחד מטובי בניה". עם זאת, ברשת CNN דווח כי גורמי מודיעין רשמיים עדיין לא יכולים לאשר רשמית את דבר מותו של הבכיר.

ניצל בעבר מניסיון חיסול

על פי דוחות של ארגון המודיעין SITE, גרסלאו הגיע לפקיסטן ב-2008 ועד מהרה הפך לפעיל בכיר של אל-קעידה. באותה השנה ניצל מניסיון חיסול של מל"ט יחד עם בכיר נוסף בארגון. מפקיסטן שמר על קשר עם אשתו שהתגוררה בבלגיה ולאחר מכן בשוויץ, ואף שלח לה תמונות שלו במהלך אימונים לביצוע פעולות נגד הכוחות האמריקניים וכוחות נאט"ו. "הוא ניסה להוכיח לה שהוא לוחם אמיץ", נכתב בדוחות המודיעין.

בשנים האחרונות נעלם גרסלאו מהשטח, והתבטאויות בודדות שלו הופיעו בכלי תקשורת במערב ובפורומים ערביים. על פי ה-CNN, גורמי מודיעין סברו כי הוא פעל בעיקר באזורי השבטים בפקיסטן ושימש בעיקר כמתווך בין גורמי אל-קעידה במדינה לתאי הטרור של הארגון באירופה. לפני כשנה הוא פרסם הצהרה בקולו בה תקף את הניסיונות להקים שלטון דמוקרטי בתוניסיה שאחרי הרודן בן עלי.

המחבל סיפר כי קיבל הוראה להרוג

במרס 2012 שב גרסלאו לזרקורים של מנגנוני המודיעין - כששמו הועלה במשא ומתן מורט העצבים שניהלו כוחות הימ"מ הצרפתים עם מוחמד מראח, המחבל שרצח ארבעה יהודים בבית הספר בטולוז באותו החודש, בטרם פרצו לביתו. מראח סיפר כי בספטמבר 2011 יצא לביקור בפקיסטן, שם חבר לקבוצת פעילים של "אל-קעידה" ועבר אימונים מטעם הארגון.

"במהלך ביקורו, נפגש עם בכיר בארגון שעודד אותו לשוב לביתו בצרפת ולבצע פיגוע", צוטטו גורמי מודיעין ב-CNN. מראח סיפר, על פי הדיווח, לאנשי הימ"מ: "האיש שפגשתי אמר לי: 'שוב לצרפת, הרוג אותם בצרפת'. לקחתי זמן עם עצמי כדי לחשוב על כך ברצינות, ואז אמרתי לעצמי 'לך על זה, קח את הסיכון'". מראח אמר עוד לאנשי הימ"מ הצרפתים כי הוא עצמו תכנן את הירי, לרבות בחירת המטרות.

תחילה לא התייחסו קציני המודיעין הצרפתיים למידע, אך לאחר חיסולו של המחבל הצרפתי החלו לנתח את תמלילי השיחות האחרונות איתו, ומשם הסיקו כי קיימת סבירות גבוהה שהאיש ששלח את מראח לבצע את הפיגועים בצרפת היה לא אחר מאשר גרסלאו. ההנחה המודיעינית התבססה על הצלבה של מידע מודיעיני נוסף שהגיע לצרפתים.

בימים אלו מנסים גורמי המודיעין במערב לאמת את דבר הפרסומים בפורומים הג'יהאדיסטיים ברשת. בשלב זה, כאמור, לא ניתן לכך אישור רשמי, אך בחינת היסטוריית הדיווחים שהופיעו בפורומים הללו בעבר מעלה כי מידת המהימנות שלהם גבוהה. 

בתוך כך דיווח בסוף השבוע ה"וושינגטון פוסט" כי ה-CIA דוחק בבית הלבן לאשר תכנית מיוחדת במסגרתה יורחב מערך המל"טים האמריקניים הפועלים בפקיסטן ובתימן. גורמים דיפלומטים בוושינגטון אמרו לעיתון כי מטרת התכנית היא להרחיב את האחיזה המודיעינית האמריקנית במלחמה חסרת הפשרות בארגון אל-קעידה ובג'יהאד העולמי.