אחמדינג'אד באו"ם: "אירן מאויימת על ידי הציונים הברברים"

פחות משעה לפני צאת צום יום הכיפורים, עלה נשיא הרפובליקה האיסלאמית לדוכן הנואמים בעצרת הכללית וכצפוי, הטיח האשמות בישראל ובמערב: "אנחנו נתונים למסכת של איומים והפחדות מפני שימוש בגרעין ובנשק להשמדה המונית נגד האומה שלנו"

אחמדינג'אד בעצרת האו"ם (רויטרס)

נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, עלה הערב לדוכן הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק. כצפוי, כללו דבריו הטחת האשמות קשות בישראל והוא אף התייחס ללחץ הבינלאומי המופעל על ארצו בסוגיית תכנית האטום שלה. חברי המשלחת האמריקנית הודיעו מראש על כוונתם להחרים את הנאום, שאף במהלכו עזבו בהפגנתיות נציגי מדינות שונות את האולם במחאה על התבטאויותיו החריפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדינות המערב מובילות בעולם מרוץ חימוש ואימצו לעצמן נוהג - לאיים עלינו ולהפחיד אותנו בנשק גרעיני ובנשק להשמדה המונית", אמר הנשיא האירני בכעס במהלך הנאום - במה שנראה כהתבטאות ספונטנית שלא נכללה בנוסח המקורי המתוכנן של דבריו.

על ישראל אמר כי "אירן נתונה למסכת בלתי פוסקת של הפחדות מצד הציונים הברבריים, שמאיימים לפתוח במתקפה צבאית נגד האומה הגדולה שלנו. זוהי דוגמה מובקרת לסדר העולמי הקיים, שספק אם יש מי שמרוצה ממנו כיום".

נוסף על כך, האשים אחמדינג'אד את המערב בכך ש"במרוצת השנים, נבנה בעולם סדר שהתבסס על רמיסת זכויותיהם של האחרים והוא שהביא להיווצרות עוני ומשברים הומניטאריים. ההיסטוריה שהתחוללה בהתאם כוללת רצח של מיליוני בני אדם חפים מפשע במלחמות שהובילה ארצות הברית בעירק ובאפגניסטן, השלכת גופתו של אוסמה בן-לאדן לים ללא עדים - וגם עיתונות בינלאומית שנשלטת על ידי הציוניים ומשפיעה על דעת הקהל".

אובמה נאם אתמול: "לא נוכל לשאת באירן גרעינית"

בנאום שנשא אתמול נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בעצרת האו"ם - אמר כי "אירן בעלת יכולת גרעינית היא אתגר שאינו ניתן להכלה. אנו מעוניינים לפתור את האתגר הזה באפיקים דיפלומטיים, ואנו מאמינים כי חלון ההזדמנויות הזה עדיין קיים", הדגיש הנשיא האמריקני, והוסיף: "אך הזמן הזה מוגבל".

עוד ציין אובמה בדבריו, כי "אירן בעלת יכולת גרעינית תאיים על ישראל בהשמדה וכן על ביטחון המדינות במפרץ הפרסי ויציבותה של הכלכלה העולמית. כמו כן, נשק כזה בידי הרפובליקה האסלאמית יצית מרוץ חימוש גרעיני באזור. על כן, עלינו לעשות הכל כדי למנוע ממנה להגיע לנשק גרעיני".

מזכ"ל האו"ם: "הרטוריקה הלוחמנית היא בעלת פוטנציאל הרסני"

קודם לנשיא האמריקני, עלה על בימת העצרת הכללית של האו"ם מזכ"ל הארגון, באן קי-מון, והזהיר את ישראל ואירן כי הוא דוחה בתוקף כל רמז למלחמה בין שתי המדינות. "הרטוריקה הלוחמנית היא בעלת פוטנציאל הרסני", אמר באן. "כל מתקפה מצד מי מהמדינות תהיה הרת אסון", ציין.

בדומה לאובמה, גם מזכ"ל האו"ם התייחס בנאומו לסכסוך המתמשך בין ישראל לרשות הפלסטינית, והאשים את מדיניותה של ישראל בכל הנוגע להתנחלויות. "הדלת המובילה לפתרון שתי המדינות עלולה להיסגר לתמיד", ציין והוסיף: "הרחבת ההתנחלויות בשטחים הפלסטיניים הכבושים פוגע באופן אנוש בתהליך השלום. עלינו לעצור זאת".